2011 yılında tiyatro dünyası…

İnsanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatı olarak adlandırılan tiyatro, ülkemizde sanatın en çok rağbet gördüğü kollarından birisi. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’ne ithafen, 2011 yılında medyanın tiyatro sektörüne ayırdığı payı inceleyen Medya Takip Merkezi (MTM), yılın medyada en çok yer alan tiyatroları, tiyatro oyunlarını ve tiyatro oyuncularını tespit etti. İşte, 2011 yılında tiyatro dünyası…

MTM’nin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel hazırladığı rapora göre, geçtiğimiz yıl medyaya en fazla konu olan tiyatro, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oldu. 2011 Afife Tiyatro Ödülleri’nde 5 farklı dalda ödül kazanmasıyla adından söz ettiren İBB Şehir Tiyatroları, yıl boyunca 3 bini aşkın sayıda haber, yazı ve görüntüde yer aldı.
Medyanın en fazla ilgisini çeken bir diğer tiyatro ise, Ankara Devlet Tiyatrosu (ADT)’ydu. 12 dalda belirlenen Geleneksel Tiyatro Ödülleri’nin 9’unu alan ADT, yıl içerisinde gerçekleştirdiği Anadolu turneleri ile de farklı illerde sanatseverlerle buluştu.
Listede öne çıkan bir başka tiyatro ise İstanbul Devlet Tiyatrosu oldu. Devlet Tiyatroları’nın en önemli şubelerinden olan İstanbul Devlet Tiyatrosu, 2011 Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En İyi Erkek Oyuncusu”, “Komedi Dalında Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu” ve “Komedi Dalında Efes Özel Ödülü”ne layık görülerek basının ilgisini topladı.
2011 yılında basında 74 bin 537 adet haber, yazı ve görüntü ile yansıma bulan tiyatro sektöründe, öne çıkan diğer tiyatrolar ise sıralandı…

tiyatrolar

Medyanın en çok ilgi gösterdiği tiyatrocular
BKM’nin kurucusu ve pek çok sinema projesinde de görev alan Yılmaz Erdoğan, yılın en çok konuşulan oyuncusu oldu. Televizyon ekranlarında, hazırladıkları skeçleri sergileyen BKM Mutfak ekibinin “Çok Güzel Hareketler Bunlar” projesinde de eğitmenlik görevini üstlenen Erdoğan, yıl boyunca basına 5 bin 578 haber ile konu oldu.
Tiyatro dünyasının ünlü isimlerinden Müjdat Gezen, yılın en çok konuşulan bir diğer tiyatrocusuydu. Müjdat Gezen Sanat Merkezi (MSM) ve Müjdat Gezen Tiyatrosu’nun kurucusu olan sanatçı, sanat dünyasına kazandırdığı pek çok isim ile de adından sıkça söz ettirdi. 2011 yılında 4 bin 580 haber, yazı ve görüntüde yer alan Müjdat Gezen, Ankara ve İzmir’den sonra Bursa’da da MSM açmasıyla gündeme geldi.
BKM’deki unutulmaz oyunların yanı sıra, farklı sinema filmlerinde de boy gösteren oyuncu Demet Akbağ, yılın medyada en fazla yer alan diğer sanatçısı oldu. 2011 sonlarında çekimleri başlayan ve 2012 başında vizyona giren “Kurtuluş Son Durak” adlı film ile dikkat çeken sanatçı, 4 bin 63 haber ile medyada yer aldı.
2011 yılında öne çıkan diğer tiyatrocular ise sıralandı;

tiyatrolar

Medyada en fazla yansıma sağlayan tiyatro oyunları
Dolunay Soysert, Mete Horozoğlu, Deniz Çakır, Bülent Alkış ve Selen Uçer’in rol aldığı “Cam”, yılın en fazla haber olan tiyatro oyunu oldu. Aysa Prodüksiyon’un bu yapımı, yılın en iddialı oyunları arasında gösterildi. Levent Kazak’ın yazdığı ve Laçin Ceylan’ın yönettiği “Cam”, medyada 518 haber ve yazı ile yansıma buldu.
Tiyatro Stüdyosu’nun 20. yılında sergilenen “Vanya Dayı” adlı oyun, en çok konuşulan bir diğer tiyatro eseriydi. Oyunun yazarı Anton Çehov’un doğumunun 150. yılında Türkiye’de tekrar sergilenen “Vanya Dayı”, Çarlık Rusya’sının son dönemlerini ele alıyor. Ahmet Levendoğlu’nun özgün yorumuyla tekrar düzenlenip Türk seyircisine sunulan oyun, yıl boyunca basında 506 haber ile yer aldı.
MTM’nin, tiyatro camiasının medya yansımalarına dair hazırladığı araştırmaya göre, 2011 yılı boyunca basının en fazla ilgi gösterdiği bir başka oyun ise “Şu Çılgın Türkler” oldu. Turgut Özakman’ın aynı adlı romanından sahneye uyarlanan oyun, çeşitli illerde sergilenerek ilgi topladı.
2011 yılında öne çıkan diğer tiyatro oyunları ise sıralandı;

tiyatrolar

MTM Medya Takip Merkezi

(Visited 6 times, 1 visits today)