İzmir Yaşam Yolu

İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük metropolü, ve önemli bir fuar merkezi olan liman kenti.
İzmir’in batısında denizi, plajları ve termal merkezleriyle Çeşme Yarımadası uzanır. Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes, Roma’nın imparatorluk devrinde dünyanın en büyük kentlerinden biriydi. Tüm İyonya kültürünün zenginliklerini bünyesinde barındıran Efes, yoğun sanatsal etkinliklerle de adını duyuruyordu. Bu maksatla da bu şehre “Güzel İzmir”, “Eski İzmir” ve “la Perle de l’Ionie” (İyonya’nın İncisi) deniyordu. Tarihten beri bu tanımlarla yıllar sonra şehrin sıfatı hâline gelmiştir.

İzmir, yatlar ve gemilerle çevrilmiş uzun ve dar bir körfezin başında yer almaktadır. Sahil boyunca palmiye, hurma ağaçları ve geniş caddeler bulunmaktadır. İzmir Limanı, Mersin Limanı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük limanıdır. Canlı ve kozmopolit bir şehir olan İzmir, uluslararası sanat festivalleri ve İzmir Enternasyonal Fuarı ile de önemli bir yer tutar.

Bazı Kentlere Olan Mesafeler
– İzmir-İstanbul > 561 km
– İzmir-Ankara > 579 km
– İzmir-Bursa > 322 km
– İzmir-Antalya > 446 km
– İzmir-Eskişehir > 412 km
– İzmir-Afyonkarahisar > 327 km
– İzmir-Manisa > 36 km
– İzmir-Aydın > 126 km
– İzmir-Konya > 550 km
– İzmir-Hakkari > 1800 km
– İzmir-Ardahan > 1668 km

İzmir’deki Üniversiteler
– Ege Üniversitesi
– Dokuz Eylül Üniversitesi
– İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
– İzmir Ekonomi Üniversitesi
– Yaşar Üniversitesi
– İzmir Üniversitesi
– Gediz Üniversitesi
– Katip Çelebi Üniversitesi
– Şifa Üniversitesi

Medya
Yerel TV Kanalları
– Ege TV
– Yeni Asır TV
– Kanal 35
– İzmir TV
– Sky TV
– Kordon TV
– Ben TV (internet TV)
– Yenigün TV (internet TV)

Yerel Radyo Kanalları
– Radyo İzmir
– Romantik Radyo
– Romantik Türk
– Radyo 35
– Kordon FM
– İmbat FM
– Radyo Kordelya
– Radyo Efe
– Oynak FM
– Duygusal FM
– Sky Radyo
– Radyo Pause
– Radyo Ege
– Ege FM
– Ege’nin Sesi Radyosu
– Herkül FM
– Can Radyo
– Batı Radyo
– Radyo Gökkuşağı
– Yıldız FM
– Buca FM
– Radyo Ege Kampüs 100.8
– Rock City FM

Gazeteler
– Ege Telgraf
– Ekonomik Çözüm
– Gözlem (gazete)
– Haber Ekspres
– Ticaret (gazete)
– Yenigün (gazete)
– Yeni Asır
– Yeni Ekonomi
– Yenigün Gazetesi
– 9 Eylül Gazetesi

Spor
– 1971 yılında Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır.
– 7 – 22 Ağustos 2005’te kentte Universiade Uluslararası Üniversite oyunları organizasyonu gerçekleşmiştir.
– 2 – 7 Eylül 2005’te, Avrupa Bayanlar Basketbol Şampiyonası eleme müsabakaları yapılmıştır.
– 4 – 9 Temmuz 2006’da, Avrupa Eskrim Şampiyonası müsabakaları yapılmıştır. Seniors Fencing Championship.
– 14 – 23 Temmuz 2006’da, 20 yaşaltı Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası, İzmir’de gerçekleştirilmiştir.
– 28 Ağustos – 2 Eylül 2010’da, 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası D Grubu maçları İzmir’de oynanmıştır.

Kardeş kentler
İzmir’in toplam 31 tane kardeş şehri vardır.
1985 : Azerbaycan Bakü, Azerbaycan
1987 : Çek Cumhuriyeti Pilsen, Çek Cumhuriyeti
1990 : Çin Halk Cumhuriyeti Tianjin, Çin Halk Cumhuriyeti
1991 : Danimarka Odense, Danimarka
1992 : Amerika Birleşik Devletleri Tampa, Amerika Birleşik Devletleri
1992 : Özbekistan Buhara, Özbekistan
1993 : Türkmenistan Türkmenabat, Türkmenistan
1993 : Almanya Bremen, Almanya
1994 : Kuzey Kıbrıs Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
1994 : Kırgızistan Bişkek, Kırgızistan
1994 : Arnavutluk Avlonya, Arnavutluk
1995 : Romanya Köstence, Romanya
1995 : Küba Havana, Küba
1996 : Bosna Hersek Mostar, Bosna-Hersek
1996 : Mısır İskenderiye, Mısır
1996 : Moldova Balti, Moldova
1996 : Endonezya Surabaya, Endonezya
1996 : İsrail Tel Aviv, İsrail
1996 : Lübnan Trablus, Lübnan
1996 : Şili Viña del Mar, Şili
1996 : Hırvatistan Split, Hırvatistan
1997 : Hindistan Mumbai, Hindistan
1997 : Slovakya Zilina, Slovakya
1998 : Ukrayna Simferopol, Ukrayna
1999 : Polonya Wroclaw, Polonya
2002 : Tunus Sus, Tunus
2004 : Kazakistan Çimkent, Kazakistan
2004 : Amerika Birleşik Devletleri Long Beach, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri
2005 : İtalya Ancona, İtalya
2006 : Rusya Volgograd, Rusya
2008 : Bulgaristan Kırcaali, Bulgaristan

İzmir’ in İlçeleri
İzmir’ e bağlı ilçeler hakkında genel bilgiler …
İzmir ilinin ilçeleri; Balçova, Çiğli, Gaziemir, Karşıyaka, Konak, Aliağa, Bayındır, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Dikili, Foça, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlıbahçe, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla’dır.

Aliağa : İzmir’in 60 km. kuzeyindeki Aliağa, İzmir ve Bergama uygarlıklarından izler taşımaktadır. Ege kıyılarında sayıları 30’u aşan Aiol kentleri arasında en büyük ve önemlilerini oluşturan 12 kentten 4’ü Aigaia, Kyme, Myrna ve Gryneion ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Dikili : İzmir’in kuzeyinde 120 km. uzaklıktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken şirin bir ilçedir. Hem tarihi hem de olağanüstü güzellikleri olan turistik Çandarlı beldesi Dikili’ye bağlıdır. Doğal güzellikleri arasında Merdivenli Köyünde bir krater gölü, Demirtaş ve Deliktaş Köylerinde de çamlık ve tarihi mağaralar bulunmaktadır. Dikili ilçesi ılıcaları ile de oldukça ünlüdür. Nebiler, Bademli ve Kocaoba köylerinde sıcak su ılıcaları vardır. İlçede karayolunun dışında deniz ulaşımında da Dikili Limanı, üç yolcu gemisinin yanaşabileceği kapasiteyle hizmet vermektedir.

Seferihisar : Yerleşim tarihi M.Ö. 1000 yıllarına uzanan ilçenin Sığacık mevkiinde Teos antik kenti, Doğanbey-Gerenalanı mevkiinde Karaköse Harabeleri, Sığacık’ ta Osmanlılar tarafından inşa edilen kale ile kale içerisindeki eski yerleşim alanı, ilçe merkezinde Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’ne ait anıtsal yapılar, yörenin arkeolojik ve tarihi kaynak potansiyelini oluşturmaktadır. Seferihisar 27 km.lik sahil şeridi ile güzel plajlara ve koylara sahiptir.

Menderes : Satsumasıyla, güzel koylarıyla, tarihi değerleriyle dikkat çeken Menderes ilçesinin İzmir’e uzaklığı 20 km’dir. İlçenin batısında Ürkmez mevkiinde Lebedos Antik Kenti bulunmaktadır. Menderes-Selçuk yolu üzerinde birbirine yakın konumda yer alan Kolophon, Klaros, Notion ve Lebedos Antik Kentlerine ait kalıntılar, ilçenin önemli arkeolojik kaynaklarını oluşturmaktadır. Gümüldür beldesi dünyaca ünlü mandalina türü olan satsumanın yetiştirici bölgesidir. Özdere, Ege’deki dokuz büyük turistik bölgeden biri olup temiz denizi ve sahilinin yanı sıra amatör balıkçıların avlanabildiği turistik bir beldedir. Menderes’in Görece Köyü’nde de halkın evlerde imal ettiği değişik renk ve biçimdeki boncuklar yerli ve yabancı turistin oldukça dikkatini çekmektedir.

Karaburun : Karaburun, Urla Yarımadası’nın kuzeyinde kurulmuştur. İzmir Körfezi boyunca kuzey ve batı kıyıları güzel koylarıyla bir şerit halinde uzanır. İlçenin yerleşimi taş devrine kadar uzanır. Çakmaktepe mevkiinde yapılan kazılarda elde edilen buluntulardan Hititler Dönemi’nde buranın ileri bir kültür merkezi olduğu, daha sonra yöreye egemen olan Aiol, Lidya. Helen ve Roma uygarlıkları döneminde kültür ve ticaret merkezi olarak geliştiği bilinmektedir.

Urla : Ege Bölgesi’nin tüm özelliklerini taşıyan Urla, İzmir’in batısında 38 km. uzaklıkta kendi adını taşıyan yarımadanın orta kısmında yer alır. Urla tarih boyunca bir kültür merkezi olmuştur. Yapılan kazılarda ele geçen eserler arasında Hititlere ait Gaga ağızlı sürahi çıkarılmıştır. Limantepe Höyüğü kazılarında ele geçen buluntulara göre Klazomenai Limanının dünyanın en eski ve düzenli limanı olduğu ortaya çıkmıştır. Klazomenai’ de bulunan eserler Louvre Müzesi ve Atina Milli Müzesi ile İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Torbalı : İzmir’in 45 km. doğusunda yer alan Torbalı’nın ilk yerleşim alanı, Torbalı Ovası’nın batısında Yeniköy ile Özbey köyleri arasında bir tepe üzerinde kurulan Metropolis Antik kentidir. Bir İon kenti olan Metropolis Roma ve Bizans dönemlerinde önemini korumuş, daha sonra terk edilmiştir. Şarapları ile ünlü kent aynı zamanda bir piskoposluk merkeziydi. Ovaya hakim bir konumda olan Geç Helenistik Dönem’e ait tiyatroda Roma İmparotoru Augustus ve evlatlığı Germanikus’a adanan üç mermer sunak bulunmaktadır. Kazılarda bulunan eserler İzmir ve Efes Müzelerinde sergilenmektedir.

Ödemiş : İzmir’in 113 km. doğusunda yer alan Ödemiş’in kuzeyinde bulunan Hypaiapa Antik Kent kalıntıları yörenin yerleşim tarihinin ilk çağlara uzandığını göstermektedir. Ödemiş yöresinin tarihsel önemi Birgi’nin Aydınoğulları döneminde başkent olmasıyla başlamıştır. Birgi’de büyük ölçüde özgünlüğünü koruyan kent dokusunda Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin seçkin örnekleri, 18. ve 19. yüzyıl sivil mimarlık yapılarının oluşturduğu kültürel birikim ve mimari çevre zenginliği ile doğal çevre güzellikleri yörede çok önemli düzeyde turizm potansiyeli yaratmaktadır. “Dünya Kültür Mirası” listesine giren Birgi, 1994 yılında inanç turizmi kapsamına alınmıştır. Çakırağa Konağı, İmam-ı Birgivi Medresesi, Sultan Şah Türbesi görülmeye değer eserlerdendir.

Tire : İzmir’in büyük ilçelerinden biri olan Tire, şehir merkezine 82 km uzaklıktadır. Aydın Dağlarının kuzey eteklerinde kurulmuştur. Hitit, Frig, Lidya, Pers, Helen, Roma ve Bizans dönemlerini yaşayan Tire zengin bir kültür mirasına sahiptir. Beylikler ve Osmanlı döneminde ekonomik açıdan büyük gelişme sağlanmış ve mimarlık tarihi açısından da zengin örnekler ortaya çıkmıştır.

Kemalpaşa : İzmir’in 29 km batısında yer alan Kemalpaşa’nın tarihi geçmişi İ.Ö. 1300’lere dayanmaktadır. Akadlar ve Hititlerden başlayarak Selçuklu ve Osmanlı dönemine kadar birçok medeniyete sahne olan Kemalpaşa, Helen, Roma ve Bizans dönemlerinde Sart ve İon kentleri arasında kervan yollarının uğrak yeri olmuştur. Antik adı Nymphaion olarak bilinen günümüz Kemalpaşa ilçesi, Nif dağı eteklerinde 200 m yükseklikte kurulmuştur. Ege Bölgesi’nde Hititlerden kalan tek örneği olan Karabel Kabartması ilçe sınırları içerisindedir. Kemalpaşa, dünyaca ünlü kirazı ve çam ormanlarıyla tanınır.
İzmir Yaşam Yolu / izmir yaşam yolu

(Visited 5 times, 1 visits today)