Bir Kızılderili torunu’da İzmir’de; YEŞİLTÜY!

Kızılderili Net Kabilesi´nin Yeşiltüyü o. Oturan Boğa´nın İzmirli torunu yani. www.kizilderili.net isimli internet sitesinin kurucusu. İnternet ortamında giderek büyüyorlar. TEMA Vakfı´nın imza kampanyasını gönülden destekliyorlar. Muhtaç ilköğretim çocukları için kitap topluyorlar. Küresel ısınmaya karşı savaş savaşıyorlar. Kızılderili Ormanı kurmak için çalışıyorlar. Kızılderili kabinesinde yer alıp, kendilerine yardım edenlere ´Kızıl Yürekli Dost´ adı veriyorlar.

Onları hep siyah beyaz Western filmlerinde izledik… Amerika´nın uçsuz bucaksız tozlu arazilerinde, dört nala bir posta arabasının peşinden koşarken, kovboylarla savaşırken, ateş etrafında geleneksel danslarını yaparken, günümüzde bile deyimlere giren ´savaş baltalarını´ gömerken, ´barış çubuğu´ tüttürürken gördük… Evet, Kızılderililer´den bahsediyoruz.

kızılderili birol oktayPeki İzmir´de bir Kızılderili torununun yaşadığını, atalarının kültürünü yaşatmaya çalıştığını ve sanal ortamda bir kabile bile kurduğunu biliyor muydunuz? İzmir´in tek Kızılderilisi ve 700´den fazla üyesi bulunan ´Kızılderili Net Kabilesi´nin şefi Yeşiltüy anlattı, biz yazdık…

Sizi Net Kabilesi´nin reisi Yeşiltüy olarak tanıyoruz. Gerçek adınız nedir? Kabile şefliği dışında ne işle uğraşıyorsunuz, kaç yaşındasınız?
Öncelikle şunu söylemek istiyorum, ben İzmir´de doğup büyüdüm. Dolayısı ile Türk´üm. Türk kimliğim ile de gurur duyuyorum. Bunu inkar ediyorum gibi bir durum kesinlikle anlaşılmasın. Kızılderili Net Kabilesi ismini vermiş olduğumuz www.kizilderili.net isimli internet sitesinin kurucusuyum. Yani o bildiğiniz anlamıyla bir Kızılderili şefi değilim. Fakat kabilemizdeki (sitemizdeki) tüm üyeler bana olan minnettarlıklarından ve saygılarından dolayı bana ´şef´ diye hitap etti. ´Şef´lik de böyle başladı. Adımı vermek istemiyorum. Bornova´da kafe işletiyorum. 26 yaşındayım.

Kızılderililiğiniz nereden geliyor? Anne tarafınız mı, baba tarafınız mı Kızılderili?
Dedemin babası Cherokee kızılderilisiymiş. Zamanında Kanada topraklarına sığınan birçok Kızılderili köle ticareti sonucunda, ya da kaçak yollarla Avrupa´ya gelmiş. Dedemin babası da, onlardan biriymiş. Zamanla Türk Yörükleri ile birlikte, onlar gibi yaşayarak Aydın´a kadar gelmiş ve orada yaşamış. Yani kabaca yüzde 12.5 Kızılderili kanı taşıyorum.

kızılderili birol oktayCherokee denince aklımıza ilk olarak bir jip markası geliyor. Cherokee´ler kimdir?
Cherokee kabilesi, Amerika Kıtası´nın doğusunda yaşayan büyük bir kabileydi bir zamanlar. Yaşadıkları verimli topraklarda bulunan altın madenleri yüzünden, anavatanlarından sürülmek zorunda kaldılar. Bir daha sürülmeyecekleri sözü aldıktan sonra bile 5 defa sürüldüler. Bir Cherokee reisi, ´Bana kalırsa Kızılderililer´e tekerlek takın. Böylece istediğiniz zaman sürüp götürebilirsiniz´ demiş. İşte Jeepe de bu sözden dolayı Cherokee adı verilmiştir.

Aileniz İzmir´de mi yaşıyor? Amerika´da yaşayan akrabalarınız hala var mı?
Ailem İzmir´de yaşıyor. Annem ve babam Aydın´da doğmuş, ben ise İzmir´de doğup büyüdüm. Bir de abim var. Annem, babam ve abim bizim Kızılderili kökenimizle pek ilgilenmezler. Çünkü, artık onlar bunun bir önemi olmadığını düşünüyor. Sonuçta bir Türk olarak dünyaya gelmişler ve yaşamışlar. Kızılderili kimliğimiz çok geride kalmış. Fakat ben Kızılderili kültürünü araştırıp öğrenmek istedim ve bunu da başardığıma inanıyorum kendimce. Amerika´da yaşayan akrabamız yok. Mutlaka zamanında varmıştır, ama akibetlerini bilemiyorum.

Kızılderili kökenli olduğunuzu ne zaman, nasıl öğrendiniz? Soy ağacı araştırması mı yaptınız?
Kızılderili kökenli olduğumu küçükken aile içinde geçen konuşmalardan öğrendim. Soy ağacı araştırması yapmadım. Ailem de tam olarak söylemedi aslında, ben konuşmalardan duydum. Babam ´Kızılderili olduğunu söylersen dışlarlar, dalga geçerler´ derdi, ki haklıdır. Çünkü bu konuda dalga geçen çok olmuştur benimle. Ama insanlar Kızılderili kültürünü tanıdıkça, yaptıklarından utanmaya başlayacaklardır.

kızılderili birol oktayAilenizden kökeni Kızılderili olan babanız bu kültürü yaşatmaya çalışıyor mu? Bu konuda size destek veriyorlar mı?
Ailemde benden başka bu kültürle ilgilenen yok. Destek veren de yok. Fakat ben çocuklarıma elbette ki bu kültürü öğretip onlara aşılayacağım.

Kızılderili denince akla isim olarak ´Oturan Boğa, Geronimo´ gibi tanınmış isimler gelir. Sizin adınız neden Yeşiltüy? Özel bir anlamı var mı?
Ben daha önce ´Çevreci Andı´ isimli bir yazı yazmıştım. Bu yazım internette elden ele dolaşmış. Bu yazıyı yazdıktan sonra internetten bir okuyucu bana ´Sen doğayı simgeliyorsun´ demişti. Ben de kendime bir isim vermek istedim ve doğayı simgeleyen ´yeşil´ ile Kızılderililer´i simgeleyen ´tüy´ isimlerinin birleşimi olan Yeşiltüy ismini seçtim. Bu ismi hak ettiğime inanıyorum.

Kızılderili kültürünü nerelerden araştırdınız? Amerika kıtasındaki Kızılderililer ile ya da bu konuyla ilgilenen kurumlarla irtibata geçtiniz mi?
Kızılderili kültürünü öncelikle internetten araştırmaya başladım. Daha sonra ansiklopedi ve kitaplardan araştırmaya başladım. Amerika´da ve Kanada´da yaşayan Kızılderililer ile temas kurdum. Maqpie rumuzlu Micmac kızılderilisi, yani benim chat annem dediğim insan bana bu konuda çok yardımcı oldu. Bildiklerini anlattı, hiçbir sorumu yanıtsız bırakmadı. Fakat 2005 Ağustos´unda kendisini kaybettik. Sitemde de Maqpie için bir anı bölümü oluşturdum. Böylece onu da onurlandırmış oluyorum. www.theunitedcherokeenation.com sitesinin Avrupa Bölge Sorumlusu Tony Angastiniotis ve Kızılderili ismi Chief Night Eagle (Şek Gece Kartalı) ile temaslarda bulundum. Cherokee topluluğuna katılıp geleneklerini, göreneklerini öğrenmem için Cherokee kimlik kartı alabilmem için irtibatımız sürüyor.

kızılderili birol oktaySiz bu kültürü yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyor musunuz?
Bu kültürü istediğim gibi yaşayamıyorum. Mesela tüylü başlığımı takıp ortalıkta bu başlığımla dolaşamıyorum. Ancak tatil yörelerinde festivallerde takabiliyorum. Çünkü o zaman insanların gözüne renkli görünüyor, hoşlarına gidiyorsunuz. O tarz yerlerde deli gözü ile bakmıyorlar. İnternet sitem, yani kabilem sayesinde bu kültürü yaşatmaya çalışıyoruz. Bu kültürü yaşamak isteyen dostlarımızla birlikte havaların ısınmasıyla beraber doğa gezileri, kamplar gibi aktivitelerimiz de olacak. Böylece bu kültürü bu tür etkinliklerde yaşama şansımız olacak.

Bazı kaynaklar Kızılderili kültürü ile Türk kültürü arasında büyük benzerlik olduğunu, hatta Kızılderililer´in Orta Asya´dan Amerika kıtasına göç ettiklerini söylüyor. Bu konuda siz araştırma yaptınız mı?
Biz, Kızılderili Net Kabilesi olarak bir kaynak hazırladık. Bu 23 sayfalık kaynağı kabile üyelerimizden Kara Kedi hazırladı. Kızılderililer ve Türkler hakkında resimli karşılaştırmalı birçok bilgi içermektedir. Onu okuduktan sonra ´Evet, Kızılderililer Türk´tür´ diyebiliyorsunuz. Orta Asya´dan Amerika kıtasına bir göç olduğu ve bu göçte Türkler´in oraya yerleştiği kesin. Fakat bu yerleşen Türkler acaba saf Türk müydü? Yoksa göç esnasında göçe katılan başka milletlerden insanlar da olmuş muydu bu tartışılır. Bu tez aslında birçok bilim adamı tarafından ispatlanmış ve artık kabul görmüş bir şeydir. Bu ay içerisinde toplanacak olan Türk-Kızılderili Kurultayı´ndan sonra çıkacak sonuçlar bu olaya son noktayı koyabilir diye düşünüyorum.

İzmir´de sizden başka Kızılderili kökenli var mı?
İzmir´de Kızılderili kökenli biri olduğunu ben duymadım. Ama Türkiye´de olabilir. Çünkü Avrupa´nın çeşitli yerlerine dağılmış olanlar mevcut. Cherokee Topluluğu Avrupa Bölge Sorumlusu Chief Night Eagle, benim gibi birçok kişinin olduğundan söz ediyor. Türkiye´de oyuncu Derya Arbaş´ın Geronimo soyundan geldiğini duymuştum, ama onunla tanışma fırsatım olmadı.

Kabilenizin ismi nereden geliyor?Yani biraz modern çağa uymuş gibi bir ismi var. Neden ´net´ kabilesi?
Kabilemizin ismi ´Kızılderili Net Kabilesi´dir. Kabile dediğimiz sadece bir internet sitesidir. Biz kendimize kabile dedik, çünkü sitemizdeki arkadaşlık ve sevgi bağı o kadar kuvvetli ki, tıpkı bir kabile gibiyiz.

kızılderili birol oktayKabilenizde kaç üyeniz var? Bu üyelerin kaçı sizin gibi Kızılderili kökenli?
Kabilemizde şu an 734 üyemiz var. Benim bildiğim, aramızda benden başka Kızılderili kökenli olan yok. Fakat gerçek Sioux (Siyu) Kızılderililer´i tarafından Sioux kızılderilisi yapılan Wounded-Knee rumuzlu bir üyemiz var. Bu kişi Sioux kızılderilisi olan arkadaşları tarafından Kızılderili yapılmış ve kabul edilmiştir.

Kızılderili felsefesi ağırlıklı olarak insan, doğa ve evren sevgisi üzerine yoğunlaşıyor. Bir Kızılderili atasözünde olduğu gibi, “Eğer herkes bir başkası için bir şey yaparsa, dünyada ihtiyaç içinde kimse kalmaz”. İnternet sitenizde çevre ve insanlara yardım konusunda da çalışmalar yapıyorsunuz? Bugüne kadar bu konularda neler yaptınız?
Benim kendime ait ufak bir kafem var hepsi o. Başka bir gelirim yok. Yılbaşı bileti aldım ama amorti bile çıkmadı. Eğer 25 milyon YTL çıkmış olsaydı Türkiye´nin en büyük yardım kampanyasına imza atardım. Biz Kızılderili Net Kabilesi olarak henüz yeni yeni yapılanıyoruz. Maddi ve manevi gücümüz yok denecek kadar az. Ona rağmen bir şeyler yapmaya başladık. Başlatılan kampanyalara destek veriyoruz. TEMA Vakfı´nın imza kampanyasını destekliyoruz. www.mutluolalim.com sitesindeki gönüllü kişilerin Behçet Uz Çocuk Hastanesi´nde yatan çocuklar için başlattıkları kampanyanın bir ucundan da biz tutuyoruz. İlk yardımlarımızı bu hafta çocuklara göndereceğiz. Muş´a tayin olan kabile üyelerimizden bir öğretmen arkadaşımızdan, sınıfındaki yardıma muhtaç çocukları tespit etmesini istedik. Bu çocukların okul ihtiyaçlarını karşılamak istiyoruz. Gücümüz arttıkça, yardım gücümüz de artacaktır. Küresel ısınmaya karşı savaş açtık. Bize ´doğa savaşçıları´ dediler. Bu hitaba layık olmak için fidanlar dikeceğiz. Ege Orman Vakfı ile temasa geçerek bize yer tahsis etmesini isteyeceğiz. Burayı bir Kızılderili ormanına çevirebiliriz. Kabile üyelerimiz buna hazır. Kısacası laf kalabalığı yapmadan direk somut adımlar atmak istiyoruz. Kabilemde yer alan ´kızıl yürekli´ dostlarım oldukça bu adımlar daha da büyüyecek.

Kabilenizde sizden başka kaç yönetici var?
Şu anda 1 tane site yöneticimiz var. Adı Yürüyen Bulut. Aynı zamanda Kızılderili Net Kabile Radyosu ismini verdiğimiz internet üzerinden yayın yapan bir radyomuz var. Siteye giren kişiler çalan Kızılderili müziklerini dinliyor. Yürüyen Bulut ve ben burada DJ´lik yapıyoruz. Kabile Konseyi adı altında bir konsey oluşturmak ve bu konseyin kabilemizde yer alan hayat tecrübesi yüksek büyüklerimizden oluşmasını düşünüyorum. Daha sonra bu kişilerle Antalya Olimpos´ta toplanıp neler yapabiliz tartışmak istiyoruz. Tüm aktivitelerimiz önce bu konsey tarafından konuşulup planlanacak. Kabilemizde Bolulu Kızılderili Sabahattin Kalaycıoğlu, Kızılderililer´le ilgili Türkiye´de ilk internet sitesinin sahibi olan Geronimo Yalnız Kartal, Doğa Adamı Yürüyen Bulut, Sioux kızılderilisi olan Wounded-Knee, inşaat şirketi sahibi ve Lösemili Çocuklar Vakfı üyesi Navajo babamız, emekli başkomiser Hv Yılmaz abimiz gibi her kesimden üyemiz var.

Kızılderili torunu olduğunuzu öğrenen arkadaşlarınız veya çevreniz nasıl tepki veriyor?
Gülüp benimle dalga geçiyorlar. Ama ben alıştım artık. Hayran olanlar da var, hala dalga geçenler de. Üstelik bu kişiler benim yakın arkadaşlarım. Bir insan Kızılderili olabilir, Çerkes, Rus, Tatar, Laz olabilir. Önemli olan yüreğidir. Biz sınıf ayrımı yapmayız. Kabilemiz de böyledir.

Amerika´ya, dedelerinizi doğup büyüdüğü yerlere gitmeyi düşündünüz mü?
Benim iki hayalim var. Birincisi Kızılderililer´in yanına gidip belirli bir süre onlarla, onlar gibi yaşamak istiyorum. İkincisi de turistik Kızılderili köyü kurmak. Bu köyde insanlar kısa bir süre de olsa Kızılderililer gibi yaşayacaklar. Bu onların tatili olacak. Kalabalıktan, araç ve iş gürültüsünden uzak, doğa ile baş başa bir Kızılderili gibi yaşayacaklar. Çadırlarda yatıp, ateş etrafında oturup sohbet edecekler.

Kabile üyelerinizle birlikte kutladığınız Kızılderililer´e özgü özel günler var mı? Kızılderili kültürünü tanıtmak için fuarlara, şenliklere katılmayı düşünüyor musunuz?
Evet, güçlendikçe bu tür aktivitelere katılmayı düşünüyoruz. Özellikle üniversite şenliklerine ve çeşitli festivallere katılabiliriz. Kabile üyelerimizle belirlediğimiz özel bir gün yok ama ileride olabilir.

Kızılderili kanı taşımaktan gurur duyuyor musunuz?
Türk olmaktan büyük bir gurur duyduğum gibi Kızılderili kimliğimle de gurur duyuyorum. Kızılderililer´in Türk olduğunu bilmek ise bana daha büyük bir gurur veriyor.

Herhangi bir Kızılderili dili öğrendiniz mi?
Kızılderili dili dünyanı en zor dillerinden biridir. Birkaç değil binlerce dil vardır. Kabileler arasında bile farklı diller konuşulur. Bu yüzden bu dili öğrenmek çok zor. Ben kendi araştırmalarımla biraz kelime öğrendim ve bu öğrendiklerimi kabile sitemizdeki Kızılderili Sözlüğü adını verdiğimiz bölüme yazdım. Kabile üyelerimiz de öğrendiklerini yazıyor. Kızılderili dilini konuşmayı çok isterdim. Kabilemizde bazen O´siyo (Merhaba), Donadagohvi (Hoşçakal), Tokse ake (sora görüşürüz), Wah-Doe (Teşekkür ederim), Tokeske Yaun He (Nasılsın) gibi kelimeler kullanıyoruz. Fakat biz Türkçe´ye de önem veriyoruz. Bizim anadilimiz sonuçta.

Western filmleri tabiriyle biz ´soluk benizlilere´ mesajınız ne olacak?
Size Sunay Akın´ın bir sözünü söylemek isterim: “Bir yaz akşamı Boğaz´ın ortasındaki Kız Kulesi´nin beyaz duvarlarında Kızılderililer´in vahşi olarak gösterildiği bir kovboy filmi izlediğinizi düşleyin…İşte o an omzunuza konan martı kulağınıza şunları söyleyecektir: ´Kız Kulesi´ne bakıyorsunuz, Kızılderililer´e de…Ama gerçeği göremiyorsunuz…Gel benimle…” Bu arada geçtiğimiz günlerde atalarının 150 yıl önce ABD ile imzaladığı anlaşmayı feshettiklerini ve bağımsızlıklarını ilan ettiklerini açıklayan Sioux (Lakota) Kabilesi´nin bağımsızlık savaşında başarılar diler, onların yanında olduğumuzu belirtmek isterim. Mitakuye Oyasin ! (Hepimiz kardeşiz)

Source: kızılderili.net

(Visited 469 times, 1 visits today)