Türkiye!nin ilk ve tek tip onaylı üç tekerlekli motosikleti: CAZA

Motosiklet denilince akla ilk gelen iki tekerlekli motor taşıt olacaktır. Geçmişi ise ikinci dünya savaşı öncesi Avrupa’da halkın bisikletlere küçük motor takmasına kadar dayanır.

İlk başarılı iki tekerlekli motorlu taşıt tasarımını Fransız mucitler Michael ve Eugene Werner gerçekleştirmiştir. Werner kardeşler aracın motorunu kadronun altına iki teker arasına yerleştirdiler. O tarihten sonra motosiklet tasarımında motor hep aynı yerde kalmıştır. Taki kendi tasarımım olan CAZA yı icat edene kadar.

O yıllarda başlayan motosiklet tutkusu günümüze kadar hızla yayılarak gelmiştir. Bendede var olan motosiklet tutkusu beni motosikletlerin bazı dezavantajlarını avantaja dönüştürme konusunda çalışmalar yapmaya sevk etmiştir.Çünkü iki tekerlekli motosiklet kullanmak ip cambazlığı gibidir.Cambaz ipte duruyor siz iki tekerin yani ip kadar yerin üzerinde duruyorsunuz. Bir başka deyişle motosiklet kullanmak çok keyifli olmasına karşın bir o kadar da tehlikeli.

http://i56.tinypic.com/2zylcsx.jpg

Bu tehlikeler;
– Dengeyi sağlamakta güçlük çekmek
– İki tekerlekli motosikletlerin küçük olması nedeniyle diğer gözler bilinçsiz olarak onları ihmal ederler.
– Trafikte iki tekerlekli motosikletler otomobil sürücülerine süratini tahmin etmekte zorluk yaşatabilirler ve kazaya neden olabilirler.
– İki tekerlekli motosikletler ıslak zeminde hat üzerinde kalarak kısa mesafede duramazlar.
– İki tekerlekli motosikletle sık sık şerit değiştirmeleri nedeniyle sürücülerin kör noktalarında kalarak trafik kazalarına sebebiyet verebilirler.
İşte bütün bu dezavantajlar tamamen kendi tasarımım olan, üzerinde uzun yıllar emek verdiğim üç tekerlekli motosiklette bulunmamaktadır. CAZA adını verdiğim bu motosiklette en başta denge problemi yaşanmaz. Çünkü arka kısmı iki tekerden, ön kısmı tek tekerden oluşmaktadır.
CAZA hem spor araba keyfini hem de motosiklet keyfini birlikte yaşayacağınız bir arabadır.
Hem sağlamlık, hem güvenirlik, hem de konfor açısından mükemmel bir dizayna sahip CAZA tüm motosiklet kullanıcıları için vazgeçilmez bir tutku olacaktır. Ayrıca motosiklet hevesi olup tehlikeli olmasından ve dengeyi sağlayamamasından dolayı bu heveslerinden vazgeçenler içinde bir fırsat.
CAZA motor tutkunları olanlara ısrarla tavsiye edilecek bir araçtır.Tüm parçaları % 100 yerli olup Teknik Yavuz Otomotiv San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından üretilmektedir. Parçaları bol ve ucuzdur. CAZA’ da kullanılan tüm malzemeler CE belgelidir. Teknik servisimiz kaliteli hizmet sunmaktadır. % 40 fabrikasyon, % 60 el yapımıdır. Ayrıca taşıma kolaylığına da sahiptir. Binek aracınız varsa CAZA’ nın ön tekerleğini aparatıyla binek aracınıza takıp istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.
CAZA ile uzun yıllar boyu kazasız güvenle mutlu bir sürüş keyfi yaşayın.

TEKNİK BİLGİLER
Marka: CAZA
Tip : MINOTAURUS
Araç Katagorisi : L5e ( 97/24 AT yönetmeliğinin 7’sine göre Üç tekerlekli motosiklet)
AT tip onay numarası: 37 AİTM/MOTOY 2007/KS 0008/00
AT tip onay tarihi :12.07.2007
Dingil ve tekerlek sayısı : 2 dingil ve tekerlek
Tekerlek tabanı (mm) : 2085
Uzunluk (mm) : 3040 Genişlik (mm) : 1760
Yükseklik (mm): 1291
Aracın çalışır durumdaki kütlesi ( karoser ile birlikte) (kg):696
Aracın yüksüz kütlesi (kg) : 621
Maksimum yüklü ağırlık (kg) : 771
Bu kütlenin dingiller arası dağılımı (kg):Ön: 120,95 Arka : 650,05
Her dingil için maksimum kütle (kg): Ön: 150 Arka : 750
Motor üreticisi : RENAULT MAİS
Motor tipi :R1177 (810-05) Çalışma prensibi: Kıvılcım ateşlemeli, 4 zamanlı
Silindir sayısı ve düzeni : 4 S
Silindir kapasitesi(cm3)1289 Yakıt : BENZİNLİ
Ön tekerlek ebat tanımı :110/90.16
Arka tekerlek ebat tanımı :235/45R17


Türkiye gazetesi

(Visited 732 times, 1 visits today)