Zincir Marketler

Zincir Marketler

Zincir Marketler
Market nedir? Genellikle yiyecek maddelerinin ve mutfak eşyalarının satıldığı büyük dükkân.
A general merchant store (also known as general merchandise store, general dealer or village shop) is a rural or small-town store that carries a general line of merchandise. It carries a broad selection of merchandise, sometimes in a small space, where people from the town and surrounding rural areas come to purchase all their general goods. The store carries routine stock and obtains special orders from warehouses. It differs from a convenience store or corner shop in that it will be the main shop for the community rather than a convenient supplement.

Zincir market nedir? Zincir market, süper ve hiper marketler olarak bilinmektedir. Benzer çeşitlilikteki tüketim mallarının hangi ad altında olursa olsun kısmen veya tamamen perakende satışının yapıldığı, aynı gerçek veya tüzel kişi sahipliğinde bir merkeze bağlı olarak faaliyet gösteren; içlerinden en az biri büyük mağaza niteliğini taşıyan en az beş şubeye sahip işletmeyi veya her biri dört yüz metrekarenin altında satış alanına sahip en az on şubesi bulunan toptan ve perakende satış noktaları zincir market/mağaza olarak değerlendirilmektedir.

Türkiye’de zincir marketler hangileri?
Migros, CarrefourSA, A101, Şok, BİM, Hakmar, Makro Market, Ekomini, UCZ, happy center, kim, Gökkuşağı, Rammar, Snowy, Üçler gibi marketler zincir market olarak biliniyor.

Türkiye’nin en büyük market zincirleri
Ülke genelinde 8 bin 500 mağazası bulunan Birleşik Mağazalar A.Ş. (BİM) Borsa İstanbul’a 2005 Temmuz’da BIMAS kodu ile kote oldu. Mayıs 2021 itibariyle hisselerinin yüzde 71,22’si halka açık olarak işlem görmeye başladı. Ülkemizde BİM’in birçok sahibi bulunuyor. Şirketin kurucusu ve CEO’su Mustafa Latif Topbaş’tır.

Bunu da oku :  11.11

1995 yılında kurulan Şok Marketler T.A.Ş., 2011’in Ağustos ayında Yıldız Holding yani Ülker tarafından Gözde Girişim liderliğinde bir konsorsiyum tarafından satın alındı. Satışla birlikte konseptini tamamen yenileyen Şok Market, mağazalarını baştan sona yeniledi, tüketicilerin bildiği ve alıştığı markalı ürünleri uygun koşullarla müşterilerine sunmaya başladı.
Ülker, Migros tarafından kurulan Şok marketler ile birlikte Sabancı’da olan DİA-SA marketlerini de satın alarak ŞOK adı altında birleştirdi. Şok Market, Türkiye’nin 81 ilinde toplam yedi bin 661 mağazası ve 24 dağıtım merkezi bulunan dev market zincirlerinden biri.

Migros Ticaret A.Ş., Türkiye’deki süpermarket zincirlerinden biridir. Migros’un temelleri 1954 yılında İstanbul Belediyesi’nin aldığı kararla, İsviçre’de “Ucuzluğun Kralı” sloganıyla bilinen Migros teşkilatının benzerinin Türkiye’de kurulması ile atıldı. İstanbullulara tanzim satışlarını da sunan, dönemin İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay tarafından açılmıştır.. 2015’te Anadolu Endüstri Holding tarafından şirketin %40.25’i satın alınmış ve Migros‘un yeni sahibi Tuncay Özilhan olmuştur.
2016’da İngiltere kökenli olan Tescoyla hisse devri için anlaşma imzalanmış ve 2017’de Kipa’ya ait hisselerin %95’i alınarak Tesco’dan Migros’a devredilmiştir. 81 ilde 2 bin 279 mağazası bulunuyor.

Halihazırda A101 Aydın ailesine aittir. Turgut Aydın’ın başında bulunduğu A101’in 80’i bu aileye aittir. Perakende sektörünün en yaygın zinciri olan A101, sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye’nin 81 ilinde, tüm ilçelerinde faaliyet gösteriyor. 2020 sonu itibariyle 10 bin 1’inci marketi açan A101, Türkiye’nin en büyük 15 şirketi arasında yer alıyor.

Carrefour, dünyadaki ilk mağazasını 15 Haziran 1963’te Fransa’da açan global perakende devlerinde biridir. Ülkemizde ise Carrefour, 1993 yılında ilk mağazasını İçerenköy’de açtı. Ardından 1996 yılında Sabancı Holding ile ortaklık kuruldu.
CarrefourSA, 2005 yılı Mayıs ayında Gima ve Endi’yi bünyesine katarak sektördeki büyüme hamlesini devam ettirmiştir. Sabancı Holding’e ait market zincirinin 41 ilde Hiper, Süper, Gurme ve Mini formatlardaki 686 marketi bulunuyor.

Bunu da oku :  Finansal Bağımsızlık, Borç Stratejileri

Dünyanın En Büyük 5 Market Zinciri
Walmart Inc. Bir diğer adıyla bilinen Wal-Mart Stores, Inc. Sam Walton tarafından 2 Temmuz 1962 yılında kurulmuş dünya çapında şubeleri olan bir Amerikan perakende satış yapan mağazalar zinciridir.
2007 yılında Fortune Global 500 raporunda “Dünya çapında en yüksek ciro yapan şirket” olarak yer almıştır. Birçok şubesi Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmasına rağmen dünyada 12 bine yakın mağazası bulunmaktadır. Çalışan sayısı ise 2.5 milyona yakındır.

Costco, Türkiye’de bulunan Metro Topantcı Marketin Amerika versiyonudur. Yalnız üye olan toptancı sahiplerinin girebildiği bir market olan Costco. Merkezi Amerika olmakla birlikte Dünya’nın birçok ülkesinde şubesi bulunmaktadır.
Şirket 1983’te kurulmasına karşın çok hızlı bir yükselme grafiği izlemiştir. Costco Wholesale Corporation olarak diğer market zincirlerinden en büyük avantajı ucuz olmasıdır. Ayrıca Costco’da hem perakende hem de toptan alışveriş yapabilme şansına sahipsiniz.

7-Eleven merkezi Dallas, Teksas’ta bulunan bir Amerikan uluslararası market zinciridir. İlk olarak 1927’de buz evi mağazası olarak adlandırıldı ve Tote’m Mağazaları olarak adlandırıldı.
1991 yılında Japon bir firma tarafından satın alındı ve 2005 yılına gelindiğinde isminin sonuna Japan Co. ve Ltd ibareleri eklendi.
7-Eleven, Temmuz 2020 itibariyla 17 ülkede 71.000 mağazayı 47 bin çalışan ile yönetiyor.

Bunu da oku :  Ekonomik Terimlerin Derinlemesine Analizi: Değerlerin Dansı

Kroger, Bernard Kroger tarafından 1883’te Ohio’da kurulan bir Amerikan perakende şirketidir. 2019 yılında Fortune 500 dergisinde kendine yer bulmuştur.
15 Ağustos 2020 itibarıyla Kroger, 2.752 süpermarket çok katlı kuyumcu mağazaları ile 453.000 personel ile hizmet vermektedir

Amazon, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketidir. Jeff Bezon tarafından 5 Temmuz 1994’te kurulmuştur. Dünyanın en büyük alışveriş sitesidir. İsmini dünyanın en büyük nehri Amazon Nehrinden alır.
Logosunda belirtildiği gibi A’dan Z’ye her şeyi bulabileceğiniz hem alışveriş sitesi hem de mağazadır.
Ayrıca mağazanın kendine özgü marka model ve abonelikleri mevcuttur. Bunlar Amazon Prime, AmazonBasics, IaaS ve son olarak bir elektronik kitap okuyucu olan kindle markasına sahiptir.
Amazon 7 kıtada 900.000 çalışanı ile hem online çevirimiçi sistem hem de fiziksel mağaza olarak boy göstermektedir.

5/5 - (7 votes)
(Visited 21 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment