Polis uyarıyor: Otodan hırsızlığa karşı dikkatli olun

ARABAMIZ HEDEF OLABİLİR
Günümüz şehir hayatında her türlü ulaşımdakullandığımız araçlarımız bazen kötü niyetlişahısların hedefi haline gelebilmektedir. Özellikle araçiçerisinde görünür vaziyette bıraktığımızdeğerli eşyalarımız kısa bir sürede hırsızlar tarafındançalınabilmekte ve mağdur olmamıza sebep olabilmektedir.

Aşağıda yaşanmış ve sonucunda vatandaşlarımızın mağdurolduğu örnek olayları sizlerle paylaşıyoruz.

OTODAN HIRSIZLIK
(28 Mart 2012 tarihinde Yusuf T. isimli vatandaşın başındangeçen bir olay)
Arabamla eve giderken eşim aradı. Marketten almam gereken bazısiparişler verdi. Yolumun üstündeki marketin yan tarafındakisokak içerisine aracımı park ederek markete girdim. Hemengeleceğim için de ön koltuktaki bilgisayar çantasınıve cep telefonumu orada bıraktım. Döndüğümde aracımınkelebek camı kırılmış ve bilgisayar çantamla telefonumçalınmıştı. Bütün önemli evraklarım oçantanın içindeydi. Hemen gidip şikâyetçioldum. Ertesi gün polis tarafından çantamın bulunduğu haberigeldi. Bilgisayarım gitmişti fakat evraklarım elimegeçti…

————————-

(13 Ocak 2012 tarihinde Mahmut Z. isimli vatandaşın başındangeçen bir olay)
Aracımla seyir halinde iken kırmızı ışıkta durdum. O andayanımdaki kapı açıldı ve kim olduğunu göremediğim birşahıs yan koltukta bulunan çantamı aldı ve gözden kayboldu.Nerden geldiğini ve ne tarafa gittiğini bile göremedim. Her şeyim oçantanın içindeydi. Hemen bağırarak yardım istedim amakimse oralı bile olmadı. Bu duyarsızlık beni çok üzdü.Polis ekipleri gelince olayı anlattım ve şikâyetçioldum…

otodan hırsızlık

(11 Ekim 2011 tarihinde Hale R. isimli vatandaşın başındangeçen bir olay)
Trafikte giderken arkamdan bir araç hafifçe aracımavurdu. El frenini çektim ve durdum. Aşağı inince arkamdakiarabadan da bir erkekle bir bayan indi. Hemen özür dilemeyebaşladılar. Beraberce arabama baktık ve herhangi bir hasargöremeyince tekrar özür dileyerek araçlarınabindiler. Ben de aracıma bindim ve hareket ettim. Yaklaşık bir dakikasonra yan tarafa bırakmış olduğum çantama baktım, yerindeyoktu. Aracımda hasar olmadığı için bana vuran aracınplakasını da almadım. Muhtemelen bu şahıslar beni kandırıpçantamı çaldılar. Polis merkezine gittiğimde bu olayındolandırıcıların kullandığı bir yöntem olduğunuöğrendim. Müracaatta bulundum ve şikayetçi oldum.

——————————————-

(28 Temmuz 2010 tarihinde Aysel H. isimli vatandaşın başındangeçen bir olay)
Hafta sonu ailemle alışverişe çıkmıştık. Aracımızı otoparka park edip büyük bir AVM’ nin içine girdik.yaklaşık iki saatlik bir gezintinin ardından eve dönmek içinaracımın yanına döndüğümde gördüğümmanzara bizi çok üzmüştü. Aracımın arka koltuğunabıraktığımız laptop çantamızı almak için hırsızcamımızı kırarak laptopu almıştı. Etrafta kimsenin görmemesiçok ilginçti. Gelen polis ekiplerinden öğrendim kihırsızlar küçük metal bir aletle ve sessizce olayıgerçekleştiriyorlarmış. Bir daha görünür vaziyettearacımda eşya bırakmamayı acı bir tecrübeyle öğrenmişoldum.

DİYECEKSİNİZ Kİ PEKİ BU DURUMDA NE YAPALIM?

POLİSİNİZ DİYOR Kİ:
-ARACINIZI KISA SÜRELİ TERKETSENİZ BİLE KAPI VE CAMLARINIMUTLAKA KAPATINIZ.

-DEĞERLİ EŞYALARINIZI ÇANTA veya CÜZDAN İÇİNDEOLSA BİLE, ARAÇ İÇERİSİNDE GÖRÜNÜRVAZİYETTE BIRAKMAYINIZ. BU TÜR EŞYALARINIZI BAGAJA KOYUNUZ VEYAYANINIZA ALINIZ.

-KIRMIZI IŞIKTA YA DA TRAFİK YOĞUNLUĞU DOLAYISIYLA BEKLEMEYAPTIĞINIZDA ARAÇ KAPILARINI KİLİTLİ TUTUNUZ.

-GECE ARAÇ PARK EDECEĞİNİZ BÖLGELERİ SEÇERKENYETERLİ AYDINLIK OLAN YERLERİ TERCİH EDİNİZ.
Bursa polis

(Visited 15 times, 1 visits today)