E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Not Sorgulama

e_okul

E-Okul VBS giriş ile sınav sonuçları devamsızlık bilgileri
Milli Eğitim Bakanlığı, veli ve öğrencilere E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile bir çok bilgiye anında ve kolay erişim imkanı sağlıyor. Veliler öğrencilerin notlarını ve devamsızlıklarını e-okul üzerinden takip edebilirken öğrencilerin de bu bilgilere erişimi sağlanmış oluyor. TEOG sonuçlarının açıklanması ve nakil işlemleri gibi bir çok konuda e-okul veli bilgilendirme sistemi devrede.

E-Okul sistemi son günlerde en çok aranılanlar arasında yer alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 18 milyon öğrenciye ait sınav sonuçlarından devamsızlıklara kadar pek çok bilgiye ulaşma imkanı tanıyan e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile ilgili bilgileri sizler için derledik. Okulların kapanmasına kısa bir süre kala sınav sonuçları, devamsızlık bilgisi gibi birçok konuyu görüntülemek isteyen öğrenciler e-Okul giriş ile bu imkana ulaşabilecek. İşte e-Okul öğrenci girişi….

E Okul öğrenci girişi ile not bilgisi sorgulanabiliyor. Bakanlığın öğrenci ve velilerin kullanımına sunduğu ve son zamanların en çok tercih edilen hizmetlerinden e-Okul sistemi aracılığı ile öğrencilere ait birçok bilgiye anında ve kolay erişim imkanı sağlanıyor. Öğrenciler dönem sonuna yaklaşırken not bilgilerinide görüntülemek istiyor. Peki, e Okul VBS giriş ile not bilgisi sorgulama nasıl yapılır?.

e-Okul Nedir?
e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın MEBBİS projesi dahilinde 2007 yılında kullanıma açtığı ücretsiz bir bilgi edinme platformudur. e-Okul üzerinden bir öğrencinin okula kaydolduğu andan, mezun olduğu ana kadar her türlü eğitim sürecini barındırır.

e-Okul VBS Nedir?
e-Okul Giriş için e-Okul internet sitesi ve e-Okul uygulaması mevcuttur. Öğrenci ve Veliler e-Okul VBS giriş için ikisini de kullanabilir. e-Okul Öğrenci Giriş Sayfası için e-Okul.meb.gov.tr sitesine giriş yaptığınızda hem okul yönetici ve öğretmenler için hem de veli ve öğrenciler için ayrılmış iki bölüm göreceksiniz. Öğrenci ve Veliler e-Okul girişi yapmak için sağdaki e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş formunu kullanacaklar.

Bunu da oku :  Özel Okullar ve Fiyatları: Eğitimde Kaliteye Yatırım

e-Okul Öğrenci Giriş Nasıl Yapılır?
e-Okul Sistemi’ne giriş yapmak için öncelikle e-Okul.meb. gov.tr adresini ziyaret edin.

Giriş Kodu: Sistem güvenliği için konulmuştur. Üste bulunan resimdeki sayılar aşağıdaki alana sırasıyla  yazılmalıdır. Resimdeki rakamları okumakta zorlanan kullanıcılar resmin solundaki logoya tıklayarak rakamları sesli olarak dinleyebilir.

Kullanıcı Adı: Sisteme giriş için okul yönetimince ya da MEBBİS yöneticilerince sağlanan kullanıcı adı bilgisi girilir.

Şifre: Kullanıcı kodu ile birlikte verilen şifre girilir. Şifre giriş sırasında * ile gösterilir.

Giriş : Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgisi girildikten sonra e-Okul sistemine bağlantıyı sağlar. Girilen bilgilerde hata varsa uyarı mesajlarıyla hata bildirilir.

e-Okul Öğrenci Girişi ve Veli Girişi İle Ne Yapılabilir?
MEB e-Okul Sistemine giriş yapan öğrenciler ve veliler,e-Okul ilkokul girişi, e-Okul Ortaokul Girişi, e-Okul Lise Girişi, e-Okul Özel Okul Girişi, yaparak aşağıdaki işlemleri yapabilirler.

 • Okul Kayıt Bilgilerini Öğrenebilirler,
 • Okudukları Kitap Sayısını Öğrenebilirler,
 • Sınav Tarihlerini Öğrenebilirler,
 • Sınav Notlarını Bakabilirler,
 • Dönem Sonu Notlarını Öğrenebilirler,
 • Karne Notlarını Sorgulayabilirler,
 • Diploma Notunu Bakabilirler,
 • Taktir Teşekkür durumuna bakabilirler,
 • Öğrenci Belgelerini alabilirler,
 • e-Okul Merkezi Sınav Sonucu okul kayıtlarını takip edebilirler,
 • Boş Kontenjan ve Nakil Bilgilerini öğrenebilirler.

e-Okul Öğretmen ve Yönetim Girişi İle Ne Yapılabilir?

 • Öğrenci Bilgileri Kaydedilir,
 • Ders Bilgileri İşlenir,
 • Devamsızlık Bilgileri Girilir,
 • Ders Notları Girilir,
 • Etkinlik Notları Verilir,
 • Proje Notları verilir
 • Öğretmenlerin öğrencilerini tanıması için kolay ve kullanışlı bir sistemdir.

Yeni Yönetmelik İle Takdir Teşekkür Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?
Yayımlanan yeni yönetmelik değişikliğinin ardından takdir teşekkür hesaplama işlemi de değişiklik gösterdi. Buna göre özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen öğrenciler, not ortalamasını karşılaması halinde belge alabilirken, not ortalaması yeterli olmasına rağmen devamsızlık koşulunu karşılamayan öğrenciler belge almaya hak kazanamayacak.

Bunu da oku :  Öğrencilerin Kopya Çekme Nedenleri ve Sonuçları

İşte, 1 Ekim tarihinde yayımlanan yönetmelik değişikliği bilgileri;
Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

e-Okul’a Giriş Yapamıyorum 2019
e-Okul Giriş yapmak isteyen bir çok veli e-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapamadıklarını e-Okul giriş hatası aldıklarını söylüyor. e-Okul Giriş Hatası ile ilgili sizlere bilgilendirme amaçlı e-Okul neden açılmıyor 2019 e-Okula giremiyorum hata veriyor sorularının cevaplarını hazırladık. İşte madde madde e-Okula giriş hataları ve çözümleri…

e-Okul Resimdeki Rakamlar Çıkmıyor: e-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaparken eğer resimdeki rakamlar çıkmıyor hatası alıyorsanız e-Okula farklı bir tarayıcı ile giriş yapmanız önerilir. Örneğin explorer ile giriş yapmaya çalışıyorsanız büyük ihtimal yukarıdaki hatayı alacaksınız. Bunun için masaüstünden giriş yaparken chrome veya firefox gibi güncel bir tarayıcı kullanabilirsiniz

e-Okul açılmıyor, giremiyorum:
e-Okul sitesi özellikle sınav haftasında not giriş yoğunluğu nedeniyle yada sınav sonuçlarının açıklandığı günlerde açılmayabiliyor. e-Okul sunucu yoğunluğunun geçmesini beklememelisiniz.

e-Okul açılıyor fakat böyle bir öğrenci bulunamadı diyor:
e-Okula veli girişi yaparken öğrenci bulunamadı hatası genellikle giriş ekranında bilgilerin eksık yada yanlış girilmesinden kaynaklanır. Bu nedenle öğrenciler ait bilgileri tekrar girerek denemelisiniz

e-Okul VBS uygulamasından giriş yapamıyorum:
e-Okul VBS uygulamasını indirdikten sonra sisteme bir kez öğrenciyi tanımlayıp girmelisiniz daha sonra öğrencinin resmine tıklamanız yeterli. Bazı durumlarda 2.öğrenci de hata verebiliyor fakat bu durum düzeltildi. e-Okul VBS uygulamasını indirirken MEB e-Okul VBS olduğundan emin olun…

Bunu da oku :  İngilizce’de doğru bilinen yanlışlar

e-Okul giriş hataları ile ilgili yukarıdakilerden farklı olarak aldığınız hataları yorum bölümünden yazabilirsiniz.

2019 e-Okul veli bilgilendirme sistemi giriş ve e-Okul öğrenci giriş ekranı bildiğiniz gibi aynı. Yani öğrenci ve veliler e-Okul sistemine aynı ekrandan giriş yapıyorlar ve giriş için öğrenci kimlik bilgileri kullanılıyor. Aşağıda e-Okul VBS giriş resimli anlatımı yer almaktadır. e-Okul giriş veli bilgilendirme sistemi 2019 giremiyorsanız aşağıdan inceleyebilirsiniz.

e-Okul Mobil Uygulamaları
e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne sadece bilgisayar üzerinden değil, aynı zamanda Android ve iOS platformlardan da takip edebilirsiniz. Cihazınızın işletim sistemine ait olan uygulama mağazasından e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi uygulamasını cihazınıza indirebilir ve aynı işlemleri mobil platformlardan da takip edebilirsiniz.

e-Okul Mobil Uygulamaları için Tıklayın!

Sömestr Tatili (15 Tatili) ne zaman 2019?
Yarıyıl tatili ise 21 Ocak 2019 ve 1 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılacak.

İkinci dönem ne zaman başlayacak?
İkinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayacak

Yaz tatili ne zaman 2019 ?
14 Haziran 2019 Cuma günü 2018-2019 eğitim öğretim dönemi sona erecek.

Karne Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?
Karne notunu hesaplamak isteyen öğrenci ve velilerin, ilk olarak 1.yazılı ve 2.yazılı sınavın ortalamasını bulması gerekiyor. Bunu yapmak için e-Okul’daki Not Bilgisi sekmesindeki yazılı puanları alınmalıdır. İlk sınav notu ve ikinci sınav notu toplanarak ikiye bölünür (eğer 3 sınav yapılmışsa 3 sınav notu toplanır ve 3’e bölünür). Bu şekilde tüm derslerin ortalamaları bulunur ve en sonda tüm ortalamalar toplanarak toplam ders sayısına bölünür ve karne notu tespit edilir.

e-Okul Öğrenci Giriş İçin Tıklayın!

5/5 - (4 votes)
(Visited 52 times, 1 visits today)

Related posts

2 Thoughts to “E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Not Sorgulama

 1. tolga

  Takip edilmeye değer bir websiteniz var

Leave a Comment