İnek, Beygir ve Eşek Hikayesi

At, Eşek, İnek hikayesi

İnek, Beygir ve Eşek Hikayesi
Hikaye bu ya…
Bir inek, bir beygir, bir eşek, etrafa dağılıp insanların ne yaptıklarını öğrenmeye ve üç yıl sonra tekrar buluşmaya karar verirler… Her biri başka yöne gider.

Aradan üç uzun yıl geçtikten sonra buluşma yerine önce inek ve beygir gelir… İkisi de perişan bir halde, zayıflamış, dişleri dökülmüş, kamburları çıkmış, adeta çökmüştür.

Beygir merakla sorar:
– Nedir bu halin inek kardeş?

İnek acıklı bir şekilde içini çekerek anlatır:
– Sorma beygir kardeş… Bu insanlar çok merhametsiz… Beni durmadan birbirlerine sattılar. Alan sütümü sağdı. Bir inek daha bulup onu yanıma koyarak bizi çifte koştular, aç bıraktılar. Canımı zor kurtardım be kardeş.

Beygir de acı acı başını sallayarak anlatır:
– Ah, sorma… Benim de ağzıma bir demir parçası geçirdiler, ağzımı açamadım. Üzerime bindiler, ses çıkaramadım. Biri indi, öbürü bindi! Binmedikleri zamanlar zincire vurdular.
Belim çöküp de onları taşıyamaz bir hale geldiğinde arkama kocaman bir araba bağladılar. Bu sefer birçoğunu yeniden taşımaya başladım. Ben onları taşıdıkça, daha hızlı gitmem için kırbaçladılar. Canımı zor kurtardım inek kardeş.

İnek ve beygir böyle konuşurken uzaktan eşek görünür. Hayli neşelidir. Islık çala çala, taşlara tekme ata ata, hoplaya zıplaya gelir. Mutludur. Üstelik şişmanlamıştır. Tüyleri pırıl pırıl parlamakta, gözlerinin içi gülmektedir. Üzerinde lacivert takımlar vardır.

İnek ile beygir şaşırmış bir şekilde sorarlar,
– Nedir bu halin? Neler oldu? Neden böyle zevkten dört köşesin?

Eşek keyifli bir şekilde anlatır:
– Sizden ayrıldıktan sonra uzakta bir memlekete vardım. Birisi yukarı çıkmış bağırıyor, bağırdıkça insanlar onu alkışlıyordu. Ben de yüksekçe bir yere çıkıp bağırdım. Benim bağırmamı bilirsiniz, yeri göğü inletirim.
Sesimi duyan benim yanıma koştu, duyan duymayana haber verdi, etrafım insanla doldu. Onlar geldikçe ben daha çok bağırdım. Haktan, hukuktan, refahtan, adaletten filan bahsettim…

– Eee, sonra ne oldu?

– Ne olacak beni başkan seçtiler!

– Deme yahu.. Yani sen başkan mı oldun?

– Evet… Bir şey yapmama gerek kalmadı. Ben bağırdıkça onlar ’Seninle gurur duyuyoruz’ diye alkışladılar. Ben de yedim ve bağırdım, yedim ve bağırdım!

– Pekiii, senin eşek olduğunu anlamadılar mı yahu?

– Valla, yarısı anladı ama diğer yarısına anlatamadı!
Ezop, MÖ 620-560

(Visited 94 times, 1 visits today)

benzer yazılar

  • Fakirliğin faizi…Fakirliğin faizi… Zenginlerin vergi kaçırabileceği sayısız yöntem vardır. Fakirler dolaylı vergilerden kaçamadıklarından, oran olarak zenginlere kıyasla çok […]
  • Türkiye’de meydana gelen büyük depremlerTürkiye’de meydana gelen büyük depremler Son 100 yılda Türkiye'de meydana gelen büyük depremlerde binlerce kişi öldü, şehirler yerle bir oldu. Sismik açıdan oldukça aktif bir […]
  • Geçici Sürücü Belgesi SorgulamaGeçici Sürücü Belgesi Sorgulama Geçici Ehliyet Nedir ? 01 Ocak 2016 tarihi itibari ile yeni ehliyet başvuru yapanların yada ehliyetini yenileyecek olanların ehliyetleri […]
  • ingilizce öğren, learn englishİngilizce’de doğru bilinen yanlışlar İngilizce nasıl bir dildir ve ne kadar kolaydır? Boşluk doldurarak İngilizce öğrenilir mi? İngilizce bilmek için kaç kelime bilmek […]

ilgili yazılar

Leave a Comment