Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? Katılmalı mıyım?

bireysel_emeklilik_iptali

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? Katılmalı mıyım?
Abraham Maslow’un meşhur İhtiyaçlar Hiyerarşisinin son basamağının bizdeki maddi karşılığı Emekliliktir. Herkesin bir kendini gerçekleştirme yani hayali olup da yapmak istediği ihtiyaçları vardır. Bunlar okul, kariyer, hayat şartları derken ötelediğimiz küçük hayallerdir. Elbette ki iyi bir maddi güç bu istekleri gerçekleştirmek için kaçınılmaz bir destek olacaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)’ni bu anlamda ele almak istedik.

Emeklilik Nedir?
Emeklilik, kişilerin yasalarca belirlenen uzunca bir süre çalıştıktan sonra çalışma hayatından tamamen çekilmeleri. Bu kimselere emekli veya tekaüt denir. Emekliler, geçmiş hizmetleri nedeniyle, çalışmaksızın, belirli ve düzenli bir gelir almaya hak kazanırlar. Bununla birlikte, gündelik kullanımda, kanuni zorunluluğu doldurmadan iş bırakmış kimseler de zaman zaman emekli olarak adlandırılırlar.

Emeklilik, genellikle kişinin ekonomik durumunun yanı sıra hayattaki rolünde de önemli değişikliklerin meydana gelmesi anlamına gelir.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?
Bireysel Emeklilik Sistemi, kişilerin aktif çalışma yaşamları süresince yaptıkları tasarrufları uzun vadeli yatırıma yönlendirerek emeklilik dönemlerinde, yaşam standartlarını koruyabilecekleri bir gelir elde etmelerini sağlayan özel bir emeklilik sistemidir. Kişiler bu sisteme gönüllü katılarak, sosyal güvenlik sisteminin sağladığı emeklilik gelirine ek bir gelir sağlayabilmektedir. Böylece kişiler emekli olduklarında ikinci bir emeklilik geliri ile yaşam standardını ve geçim düzeyini yüksek tutabilme imkânına kavuşacaklardır. Ayrıca bireyler çalışma hayatı boyunca tasarruf yapma yönünde eğilimde bulunarak geleceği için yatırım yapabilecektir. Fiil ehliyetine sahip yani reşit olan veya 18 yaşını doldurmuş akıl ehliyetine sahip herkes Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olsa da, olmasa da bu sisteme dahil olabilmektedirler. Bireysel Emeklilik Sistemi, katkı paylarının/tasarrufların toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye toplu para verilmesi ya da periodik maaş ödenmesi esasına dayanmaktadır. Bu sistem, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda mevcut olan sağlık hizmetleri veya diğer hizmetleri sunmamaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giren katılımcının Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çıkması söz konusu değildir. Bireysel Emeklilik Sistemi, zorunlu sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır. Katılımcıların Bireysel Emeklilik Sistemi’nde geçirdikleri süreyle, sosyal güvenlik sisteminde geçirdiği sürenin ilişkisi bulunmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki emeklilik hakları, bireysel emeklilik hesabına aktarılamaz. Çünkü iki yapı birbirinden tamamen farklıdırr. Biri kamu tüzel kişi üzerinden kamu gücüne dayanırken, bireysel emeklilik özel hukuk tüzel kişiliğine haiz olup, kamu gücüne dayanmadığı için zorunluluk unsuru bulunmamaktadır.

Bunu da oku :  ŞikayetVar.com Nedir?

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?
Otomatik katılım, bireysel ve ulusal açıdan tasarrufu etkin kılmayı amaçlıyor. Peki otomatik bireysel emeklilik sistemi nedir? Özel ve kamu sektöründe 45 yaş altındaki çalışanları bireysel emeklilik sistemine dahil eden uygulamadır. Bir başka deyişle işverenlerin, anlaştıkları bir emeklilik şirketi ile sözleşmesi gereği şartlara uygun olan çalışanları zorunlu BES‘e dahil etme zorunluğunu ifade eder.

Çalışanların kazançları üzerinden en alt sınır %3 olmak üzere kesinti yapılır ve bu tutarlar otomatik katılım sistemine aktarılır. Sistemde uzun vadeli kalmak ise çalışanın isteğine bağlıdır. 2 ay içerisinde birikimden kesinti yapılmadan zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkılabilir.

Zorunlu Bireysel Emeklilikte Avantajlar Nelerdir?
Otomatik bireysel emeklilik sistemi nedir, avantajları nelerdir? sorusunun en merak edilen detaylarından biri de çalışanların sistemden ayrılmazsa neler kazanabileceğidir. Otomatik bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından ilki, devlet katkısıdır. Otomatik katılım gerçekleştikten sonra birikime %25 oranında devlet katkısı da eklenir. Bu sayede sadece çalışanın gelirinden değil, devletin de birikimin artmasına desteği söz konusu.

Bunu da oku :  Türkiye'de Tarım Ürünleri & İthalatı

Çalışan, 2 aylık cayma süresinden sonra sistemde kalmaya karar verir ise 1000 TL ilave devlet katkısı da biriktirilen mevcut paraya eklenir. Bu sayede 2 aylık süreden sonra sistemden ayrılma sayısının düşürülmesi ön görülmüştür.

Uzun vadeli bir diğer avantaj ise otomatik BES‘te en az on yıl kalmakla ortaya çıkacaktır. 10 yıllık birikimini almayı tercih edenler, %5 ek devlet katkısına hak kazanacaklardır.

Maaştan Ne Kadar Kesinti Oluyor? 
Prime esas kazancın %3’ü çalışanların maaşlarından kesilerek sisteme aktarılıyor. İsteyenler daha fazla kesinti yaptırabiliyor. Sistemde bir üst sınır yok.  Devlet her ay %25 oranında katkı ile sistemdeki paranıza katkıda bulunuyor. 

Otomatik Bes iptali nasıl yapılır?
Mevcutta Bireysel emekliliğiniz var, yeni bir emeklilik sözleşmesi yapacak durumunuz yok ya da emekliliğiniz için siz yatırım yapıyorsunuz. Otomatik BES ‘inizi iptal ettirmek istiyorsunuz süreç nasıl olacak?

Emeklilik planına dahil edildiğiniz size bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde otomatik BES iptali için başvuruda bulunabilirsiniz.

Cayma talebinizi, emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre emeklilik şirketine ya da işverene iletiyorsunuz.

Paranız yasal olarak 10 gün, emeklilik şirketinin işlem hızına göre 2-3 gün içinde hesabınıza geri ödeniyor.

Cayma süresi geçti diyelim yine de sistemden çıkabiliyorsunuz fakat bireysel emeklilik sistemindeki çıkış kuralları geçerli oluyor.

Zorunlu BES’ten caydığınızda ya da sistemde 3 yıl doldurmadan çıktığınızda devlet katkısından faydalanamıyorsunuz.

BES İptali İçin Telefon Etmek Yeterli mi?
Bireysel emeklilik şirketlerinin telefon numaralarına geçmeden önce bir hususu sizlerle paylaşalım. Otomatik katılım ile girmiş olduğunuz bireysel emeklilik sisteminden çıkış için; bağlı olduğunuz emeklilik şirketine telefon etmeniz yeterli olmayacaktır. Çünkü çıkış işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için ya bireysel emeklilik iptali için dilekçe hazırlamalı ya da bireysel emeklilik şirketlerinin ayrılma talep formunu doldurarak ilgili şirkete göndermelisiniz. Göndermek için ise; faks ya da e posta yolunu kullanabilirsiniz. BES iptal telefon numaralarını da bu süreci başlatmak için arayabilirsiniz. Yani herhangi bir belge göndermeden ilgili BES şirketini telefonla aramalı, iptal sürecini başlatmalı daha sonrasında da belge gönderimi yapmalısınız. Şimdi bireysel emeklilik şirketleri bes iptal telefon numaralarını da sizlerle paylaşalım.

Bunu da oku :  11.11

Tüm BES Şirketlerinin Telefon Numaraları

Allianz BES İptal Numarası
Telefon : 0 850 399 9999

Aegon BES İptal Numarası
Telefon : 0850 222 0 312

Anadolu Hayat BES İptal Numarası
Telefon : 444 55 00

Asya BES İptal Numarası (Bereket Emeklilik )
Telefon : 0 850 222 55 55

Aviva SA BES İptal Numarası
Telefon : 444 11 11

Axa Hayat BES İptal Numarası
Telefon : 0 850 250 99 99

TEB BES İptal Numarası (Cardif Emeklilik )
Telefon : 444 43 23

Cigna Finans BES İptal Numarası
Telefon : 444 0 984

Fiba BES İptal Numarası
Telefon : 444 82 88

Garanti BES İptal Numarası
Telefon : 444 0 336

Groupama BES İptal Numarası
Telefon : 0 212 367 67 67

Halkbank BES İptal Numarası
Telefon : 444 44 00

NN Hayat BES İptal Numarası (ING Bank Bireysel Emeklilik )
Telefon : 0850 210 66 94

Katılım BES İptal Numarası
Telefon : 0850 226 0 123

Metlife BES İptal Numarası
Telefon : 0-216 538 91 00

Vakıfbank BES İptal Numarası
Telefon : 444 9 237

Ziraat BES İptal Numarası
Telefon : 0 850 222 97 00

5/5 - (2 votes)
(Visited 3 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment