Yerel seçimler 27 Ekim 2013’te yapılacak

AK Parti ve MHP yerel seçimlerin 27 Ekim 2013 tarihinde yapılması konusunda uzlaştı. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, TBMM’de bugün saat 12.00’de CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ile görüşecek ardından saat 15.00’te MHP ile AK Parti’liler bir araya gelecek. Zorlu kış şartlarının seçim çalışmalarının sağlıklı yürütülmesini olumsuz etkilediğine işaret eden Canikli, 2014 yılı Mart ayında yapılması gereken seçimlerin 2013 yılı Ekim ya da Kasım ayına çekilmesi için uzlaşı aradıklarını söyledi.

Canikli PKK ile verdiği görüntü nedeniyle BDP’ye ise gitmeyeceklerini belirtti. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da seçimlerin 27 Ekim 2013’te yapılması için tek maddelik anayasa değişiklik teklifi hazırladıklarını açıkladı. 30 Ağustos’ta Canikli ile görüştüklerini belirten Vural, tekliflerinin Anayasa’ya geçici bir madde konularak, seçim tarihinin 27 Ekim 2013 olmasını içerdiğini kaydetti. Vural, “Bu geçici bir düzenleme. Seçimler yine 5 yılda bir 27 Ekim’de yapılacak” dedi.

Genişletilmiş grup toplantısının basına kapalı bölümünde yerel seçimlerin öne çekilmesi için MHP ile anlaşıldığını söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan, Meclis açılır açılmaz öncelikle Büyükşehir yasasının değişeceğini vurguladı. Böylece nüfusu 750 binin üzerinde olan 15 il büyükşehir olacak.

erken seçim

Başbakan Erdoğan yerel seçimlerin tarihini açıkladı. Yerel seçimler 27 Mart 2013’te yapılacak.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, yarın saat 15.00’te, yerel seçimlerin öne alınmasına ilişkin bir araya gelecek. Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirdiği kritik toplantıda yerel seçim tarihini açıkladı.

TÜRKİYE 27 MART 2013’TE SANDIK BAŞINA GİDECEK
Başbakan Erdoğan tüm parti teşkilatlarına talimat vererek, ‘Yerel seçimler 27 Mart 2013’te yapılacak tüm hazırlığınızı buna göre yapın’ dedi.

(Visited 7 times, 1 visits today)