Squid Game

Squid Game

Squid Game
Squid Game (Korece: 오징어 게임, Ojing-eo Geim), Netflix tarafından 17 Eylül 2021 tarihinde dünya çapında yayınlanan Güney Koreli bir drama dizisidir. Hwang Dong-hyuk tarafından yazılıp yönetilen filmin başrollerinde Lee Jung-jae, Park Hae-soo, O Yeong-su, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi ve Kim Joo- ryoung oynamıştır.

Squid Game, Hwang Dong-Hyuk tarafından yazılan ve yönetilen bir Güney Kore yapımı hayatta kalma, gizem, gerilim ve korku konulu drama televizyon dizisidir. Lee Jung-jae, Park Hae-soo ve Wi Ha-joon’un rol aldığı dizi 9 bölümden oluşmakla beraber Netflix tarafından Eylül 2021’de yayınlandı ve kısa bir süre içerisinde sosyal medyada ve seyirciden büyük ilgi gördü.

Dizi toplumda borç batağına sürüklenmiş, para ihtiyacı ile yanıp tutuşan olan bir grup insanın aldıkları gizemli davetleri kabul etmeleriyle ucunda hayalini bile kuramayacakları bir para ödülü olan, çocuk oyunlardan oluşan yarışmaya katılmalarını ve yaşadıkları belli başlı olayları konu alıyor. Ancak oynadıkları oyunları kaybettiklerinde onları büyük bir ölüm riski bekliyor.


Squid Game | Resmi Fragman | Netflix

Squid Game izlemeye değer mi?
Gerçekten harika bir televizyon. Sıkıca yazılmış, her bölüm gerçekten tıkınırcasına layık kılmak için yeterli hızda dolu. Hwang, Game of Thrones’dan bu yana en sürükleyici televizyon dünyalarından birini yarattı, amansız eğlence değeri ve dikkat çekici derecede ayrıntılı, sempatik kusurlu karakterler.

Squid Game korkutucu mu?
Rating olarak, bir çocuğun günlük aktivitesine eklenen korku unsurunun “Squid Game” özellikle çocuklar için korkutucu hale getirildiği söylendi.

Squid Game neden Squid Game olarak adlandırılıyor?
Neden “Squid Game”? … Squid Game yönetmeni Hwang Dong-Hyuk’a göre, o zamanın en fiziksel çocuk oyunu olduğu ve onun için “türünü temsil eden en sembolik çocuk oyunu” olduğu için bugün içinde yaşadığımız toplumun filme Squid Game adını vermeyi seçti.

Squid Game’de parayı kim kazanır?
Seong Gi-hun; Son tur başka bir acımasız test sunuyor ve bu sefer sadece bir oyuncuya güveniyor. Final, bir sonuçla bitiyor. Yarışmayı Lee Jung-jae’nin canlandırdığı Seong Gi-hun kazanır.

Konusu
Boşanmış ve borçlu bir şoför olan Seong Gi-hun, büyük bir nakit ödül şansı için bir dizi çocuk oyunu oynamaya davet edilir. Teklifi kabul ederek bilinmeyen bir yere götürülür ve kendisini benzer büyük borçlara sahip 455 diğer oyuncu arasında bulur. Oyuncular, Front Man tarafından denetlenen oyunlarla birlikte kırmızı tulumlu maskeli korumalar tarafından her zaman gözetim altında tutulur. Oyuncular kısa süre sonra bu oyunlarda kaybetmenin ölümleriyle sonuçlandığını keşfederler ve her ölüm potansiyel ₩45,6 milyar büyük ödüle 100 milyon₩ ekler. Gi-hun, çocukluk arkadaşı Cho Sang-woo da dahil olmak üzere diğer oyuncularla, oyunların fiziksel ve psikolojik dönüşlerinden kurtulmaya çalışmak için müttefik olur.

Bölümler
1. “Kırmızı Işık, Yeşil Işık ( Mugunghwa Kkoch-i Pideon Nal 무궁화 꽃이 피던 날 )”
Tefecilerle büyük borçlar biriktiren Seong Gi-hun şansını kaybetmiştir. Bir tren istasyonunda, iyi giyimli bir adam ondan para için bir ddakji oyunu oynamasını ister . Adam, Gi-hun’u daha yüksek bahisli oyunlar oynamaya davet eden bir kart verir. Gi-hun kabul eder, bilincini kaybeder ve bir yatakhanede uyanan ve eşofmanlarındaki sayılarla tanımlanan 455 diğer oyuncuyla birlikte gizemli bir yere götürülür. Konum, kırmızı takım elbiseli maskeli personel tarafından yönetiliyor ve siyah maskeli Ön Adam tarafından denetleniyor. Oyuncuların hepsi korkunç mali sıkıntılar içinde ve milyarlarca won verilecekaltı günde altı oyun kazanırlarsa para ödülü olarak. Gi-hun, yaşlı bir adam olan Oyuncu 001 ile arkadaş olur ve oyuncular arasında eski bir sınıf arkadaşı ve iş adamı olan Cho Sang-woo ile parasını çalan bir yankesici olan Oyuncu 067’yi tanır. İlk oyun Red Light, Green Light , kaybedenlerin yerinde vurularak oyunların sadist doğasını ortaya koyuyor. Gi-hun, Pakistanlı bir yabancı işçi olan Oyuncu 199 tarafından düşmekten kurtulur ve oyunu tamamlayabilir.

2. “Cehennem ( Ji-ok 지옥 )”
İlk oyunda oyuncuların yarısından fazlası öldürülür ve dehşete düşmüş birkaç kişi ayrılmak için yalvarır. Oyun sözleşmesinin üçüncü maddesine göre, çoğunluk oyunu sona erdirirse, tüm oyuncular eve gönderilecek ancak hiç kimse para alamayacak. Oyuncular oy verir ve Oyuncu 001’in belirleyici oyu, hepsini güvenli bir şekilde evlerine gönderir. Gi-hun polise gider ama kayıp kardeşi Gi-hun ile aynı davetiyeyi alan Dedektif Hwang Jun-ho dışında kimse ona inanmaz. Tüm oyunculara oyunlara geri dönme şansı verilir ve aslında birçoğu çaresizlik nedeniyle geri döner, bunlardan bazıları şunlardır: Annesi ameliyat olması gereken Gi-hun; mali dolandırıcılıktan tutuklanmak üzere olan Sang-woo; Ölümcül beyin kanseri olan Oyuncu 001; Ailesini Kuzey Kore’den çıkarmak isteyen oyuncu 067ve küçük kardeşi yetimhaneden; Aylarca maaşını alıkoyduğu için patronuna saldıran oyuncu 199; ve Oyuncu 101, Deok-su, kaçak bir gangster. Jun-ho, oyun personeli tarafından alınan Gi-hun’u gizlice takip eder.

Bunu da oku :  Squid Game: Eğlencenin Karanlık Yüzü

3. “Şemsiyeli Adam ( Usan-eul Sseun Namja 우산을 쓴 남자 )”
Jun-ho, maskeli bir işçi kılığına girerek oyunlara başarılı bir şekilde sızar ve konumun uzak bir ada olduğu ortaya çıkar. Oyuncular artık daha hazırlıklı ve ittifaklar kurmaya başlıyor. Gi-hun, Sang-woo, Oyuncu 001 ve Oyuncu 199 takım kuruyor. İkinci oyunda, oyuncular bir dalgonadan damgalı bir şekil seçeceklerdir.. Sang-woo oyunu tanımlar ancak takım arkadaşlarını uyarmaz ve kendisi için en basit şekli seçer. Gi-hun sonunda en zor şekli olan bir şemsiyeyi seçer, ancak peteği eritmek için yalayarak oyunu tamamlayabilir. Kabadayı ve manipülatif bir kadın olan Oyuncu 212, Deok-su’nun kaçak bir çakmakla oyunu tamamlamasına yardımcı olur. Korkmuş bir oyuncu maskeli bir personeli rehin alır ve onu maskesini çıkarmaya zorlar. Personelin üniversiteli bir çocuktan daha büyük olmamasına şaşıran oyuncu kendini öldürür ve personel kimliğini ifşa ettiği için öldürülür.

4. ” Takıma bağlı kal ( Jjollyeodo Pyeonmeokgi 쫄려도 편먹기 )”
Bir doktor olan Oyuncu 111, yaklaşan oyunlar hakkında bilgi almak için karaborsada satmak üzere ölü oyunculardan organ toplamak için bir avuç personelle gizlice çalışır. Gi-hun, Sang-woo’nun dalgona oyununda takımlarına yardım edebileceğini fark eder ama sessiz kalır. Personel, zayıf olanları ayıklamak için oyuncular arasında anlaşmazlık çıkarır. Deok-su, yemek için başka bir oyuncuyu öldürür, bu da para ödülünün artmasına neden olur. Işıklar söndükten sonra bir isyan çıkar ve çok sayıda oyuncu ölür. Oyuncu 067, Gi-hun’u Deok-su’nun çetesinden koruyan ekibine katılır. Oyuncu 001 herkese durmaları için yalvardığında Ön Adam isyanı bitirir. Gi-hun’un ekibi güven oluşturmak için isimlerini değiş tokuş eder: Oyuncu 199, Ali Abdul ve Oyuncu 067, Kang Sae-byeok. Beyin tümöründen ölmekte olan Oyuncu 001, adını hatırlamakta zorlanıyor. Geceleyin,Mors kodu . Üçüncü oyunda oyunculara on kişilik gruplar oluşturmaları söylenir. Sae-byeok, yaşına yakın bir kız olan Oyuncu 240’ı işe alır. Doktordan yaklaşan oyunun halat çekme olduğunu bilen Deok-su, güçlü adamları seçer ve Gi-hun’un ekibine katılan Oyuncu 212, Han Mi-nyeo’yu reddeder.

Bunu da oku :  Squid Game: Eğlencenin Karanlık Yüzü

5. “Adil Bir Dünya ( Pyeongdeung Sesang 평등한 세상 )”
Daha zayıf oyunculara sahip olmasına rağmen, Gi-hun’un takımı, Oyuncu 001 ve Sang-woo’nun stratejileri ve hızlı düşünmesiyle halat çekme savaşını kazanmayı başarır. Başka bir isyan bekleyerek bir barikat kurarlar ve geceyi nöbet tutarak geçirirler ama Deok-su’nun ekibi saldırmaz. Jun-ho, kimliğini çaldığı personelin bir parçası olduğu için Oyuncu 111 ile karaborsa organ toplama komplosunu öğrenir. Ön Adam onları yakalar ve Oyuncu 111 de dahil olmak üzere komploya dahil olan herkesi infaz eder ve dünyadaki statüleri ne olursa olsun herkese eşit davrandıkları için gurur duyduğu için özür diler, tüm oyuncuların görmesi için vücutlarını bağlar. dışında ve Oyuncu 111 haksız bir avantaja sahipti. Ön Adam, Jun-ho için tesis çapında bir insan avına başlar. Jun-ho Front Man’e girdi

6. “Gganbu ( Kkanbu 깐부 )”
Dördüncü oyun için oyunculara eşleşmeleri söylenir. Ali ile yakın olan Sang-woo onu seçer; Oyuncu 001’e zaafı olan Gi-hun onu seçer; Oyuncu 240, Sae-byeok’u seçer. Partnerleriyle birlikte çalışacaklarını umarak, oyunculara karşı oynayacaklarını öğrenince dehşete düşerler.partnerleri kendi seçtikleri bir bilye oyununda; 30 dakika içinde partnerinin tüm misketlerini alan kişi kazanacak, yani her bir çiftten sadece biri hayatta kalacak. Sae-byeok ve Oyuncu 240, Ji-yeong, hayatları hakkında konuşurlar ve Ji-yeong, Sae-byeok’un daha fazla yaşaması gerektiğine karar verir. Sae-byeok’u harap halde bırakarak Sae-byeok’un kazanmasına izin verir. Sang-woo, Ali’yi misketlerinden vazgeçmesi için kandırır ve aynı şekilde sıkıntılı olmasına rağmen kazanır. Kaybetmek üzere olan Gi-hun, Oyuncu 001’in başarısız hafızasını ona karşı kullanarak oyunu tersine çevirir. Oyuncu 001, Gi-hun’un her zaman kendisini kandırdığını bildiğini söyler ama yine de Gi-hun’un kazanmasına izin verir. Öldürülmeden önce adını hatırladığını söylüyor: Ey İl-nam. Gi-hun, Sae-byeok ve Sang-woo, oyunlarda en yakın arkadaşlarının ölümüyle sarsılır.

7. “VIPLER”
Karısını misket oyununda döven oyuncu 069’un kalbi kırılır ve intihar eder. Yabancı VIP misafirler gelir ve patronu, ev sahibi adına Front Man tarafından karşılanır. VIP’ler, oyunlarda kumar oynayan ve onları canlı olarak izleyen zengin müşterilerdir. Artık maskeli hizmetçilerden biri gibi görünen Jun-ho, bir VIP tarafından cinsel olarak teklif edilir. Özel bir odada VIP’ye saldırır ve bilgi almak için onu sorguya çeker ve adadan bir tüplü dalış kitiyle kaçmadan önce bunu kaydeder. Ön Adam onu ​​görür ve kovalar. Beşinci oyunda, oyuncuların ağırlıklarını taşıyamayan temperli cam veya normal cam panellerden oluşan bir köprüyü geçmek için 16 dakikaları vardır. Paneller test edilirken hattın önündeki çoğu oyuncu ölüme düşer. Deok-su öne geçtiğinde, saatin geçmesine rağmen hareket etmeyi reddediyor. Mi-nyeo onu yakalar ve, ona ihanet etmenin intikamı olarak onu da ölüme götürür. Sang-woo, çok uzun sürdüğünde Oyuncu 017’yi öfkeyle iter ve son hile panelini ortaya çıkarması için onu öldürür. Gi-hun, Sang-woo ve Sae-byeok, oyunu tamamlayan sadece üç kişidir.

Bunu da oku :  Squid Game: Eğlencenin Karanlık Yüzü

8. “Ön Adam ( Peulonteu Maen 프론트맨 )”
Finalistler olarak Gi-hun, Sang-woo ve Sae-byeok’a bir değişiklik kıyafeti ve şık bir biftek yemeği verilir. Sae-byeok’un önceki oyunda yaralandığı, köprü parçalandığında camın çarptığı ve hızla kan kaybettiği ortaya çıktı. Akşam yemeği temizlendiğinde, her birine bir bıçak bırakılır. Işıklar söndükten sonra, Sang-woo’nun kazanmak için her şeyi yapacağını anlayan Gi-hun, uykusunda onu bıçaklamaya gider ama Sae-byeok, Gi-hun’un bundan daha iyi olduğunu söyleyerek onu durdurur. Gi-hun, Sang-woo’ya karşı takım kurmalarını önerir. Zayıflamış Sae-byeok bunun yerine Gi-hun’dan oyunu kazanırsa küçük kardeşine yardım edeceğine söz vermesini ister. Gi-hun, Sae-byeok’un yaralarını görür ve çaresizce yardım için personele ağlar ama personel geldiğinde Sae-byeok çoktan ölmüştür: Gi-hun yokken Sang-woo onu bıçaklamıştır. Öfkelenen Gi-hun, Sang-woo’ya saldırır. Jun-ho inmeyi başarır, ancak Ön Adam ve personel onu yakalar. Ön Adam’ın Jun-ho’nun kardeşi In-ho olduğunu açıklaması Jun-ho’yu şoke eder. In-ho, denize düşen Jun-ho’yu vurur.

9. “Bir Şanslı Gün ( Unsu Joeun Nal 운수 좋은 날 )”
Son oyun, adını taşıyan Squid oyunudur.. Gi-hun, Sang-woo’yu yener ama oyunu tamamlamayı reddeder. O ve Sang-woo canlı çıkabilsinler diye oyunu bitirmek için üçüncü maddeyi çağırır ama Sang-woo kendini bıçaklar ve Gi-hun’dan ödül parasını Sang-woo’nun annesine yardım etmek için kullanmasını ister. Gi-hun eve döner ve kendi annesinin öldüğünü öğrenir. Bir yıl sonra, Gi-hun hala yaşadığı deneyimin travmasını yaşıyor. Sonuç olarak, ödül parasına zar zor dokundu. Bir gece, bir oyun davetiyesi alır ve Oyuncu 001, Oh Il-nam’ı hala hayatta, ama hasta ve ölmek üzere bulur. Il-nam’ın oyunun operasyonunun arkasındaki beyni olduğu ortaya çıkıyor. Kendisi gibi sıkılmış ultra zenginleri eğlendirmek için yarattı, hayattan zevk almanın bir yolunu bulmaya ve insanlığın içinde doğuştan gelen bir iyilik olup olmadığını test etmeye çalıştı. Gi-hun’a, katılımcıların parayı kendileri için kazanmak uğruna birbirlerini feda ettiğini hatırlattı. Belirli oyunlar Il-nam’ın çocukluğuna dayanıyor ve nostalji uğruna kendisi de katılmıştı. Il-nam, Gi-hun’dan onunla son bir oyun oynamasını, insanlığın iyiliği kalıp kalmadığını görmek için bir test daha yapmasını ister. Gi-hun kazanır ve Il-nam ölür. Gi-hun, sersemliğinden sıyrılır ve Sae-byeok ve Sang-woo’ya verdiği sözleri yerine getirir. Kızıyla yeniden bağlantı kurmak için ülkeyi terk etmek üzeredir. Gi-hun, sersemliğinden sıyrılır ve Sae-byeok ve Sang-woo’ya verdiği sözleri yerine getirir. Kızıyla yeniden bağlantı kurmak için ülkeyi terk etmek üzeredir. Gi-hun, sersemliğinden sıyrılır ve Sae-byeok ve Sang-woo’ya verdiği sözleri yerine getirir. Kızıyla yeniden bağlantı kurmak için ülkeyi terk etmek üzeredir.Amerika, ancak onu davet eden aynı oyun görevlisiyle ddakji oynayan birini görüyor . Adamın kartını öfkeyle alır ve numarayı arar, şimdi onları ifşa etmeye kararlıdır.

5/5 - (4 votes)
(Visited 15 times, 1 visits today)

Related posts

2 Thoughts to “Squid Game

  1. Mümtaz

    Dizi ve film platformu Netflix’in dünya çapında izlenen dizisi “Kalamar Oyunu” (Squid Game), çocuklarda şiddet eylemlerini artırdığı gerekçesiyle İspanya’da tartışma konusu oldu.

  2. Dünya

    Belçika’da bir okulda öğrencilerin Netflix’in fenomen dizisi ‘Squid Game’e özenerek benzer oyunları oynamaya başlaması üzerine okul yönetimi endişelerini dile getirdi.

Leave a Comment