İnsansız hava aracı – Drone

İnsansız hava aracı - Drone

İnsansız hava aracı – Drone
İnsansız hava aracı (İHA) (veya bazen İngilizce kökenli ismiyle drone, fiziksel olarak içinde insan bulunmayan bir tür uçan araçtır. İHA’ların en önemli ve olmazsa olmaz bileşeni, yer tabanlı bir kontrolör ile uçak arasında bir iletişim sistemdir.

İHA’lar iki sınıfa ayrılırlar: uzaktan kumanda edilerek uçanlar, kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilenler. Keşif amaçlı üretilen İHA’lar günümüzde birçok saldırı görevinde de kullanılmaktadır.Militanlara karşı birçok başarılı saldırı gerçekleştiren bu hava araçları çoğu zaman sivil hedefleri de vurarak insan ölümlerine neden olmaktadır. Bunun yanında İHA’lar, son zamanlarda yangın söndürme amaçlı da kullanılmıştır.

İlk İHA’lar A. M. Low tarafından 1916 yılında geliştirilmiştir. Takip eden yıllarda ise sınırlı sayıda üretilen Hewitt-Sperry otomatik uçak I. Dünya Savaşı sırasında kullanılmıştır. 1935 yılında ise film yıldızı ve model uçak tasarımcısı Reginald Denny ilk ölçekli RPV (İngilizce Remote Piloted Vehicle Türkçesi Uzaktan Komutalı Araç) modelini geliştirmiştir.

Kayıtsız drone – iha kullanmayın
Yeni bir İHA/Drone aldınız ancak ne yapacağınızı bilmiyorsanız ilk işlem SHGM sistemine kayıt olmanızdır. Yapacağınız kayıt işlemi sonrasında aldığınız cihaz satıcı tarafından size sistem üzerinden devir edilir ve cihazı 3 gün içerisinde kabul ederek SHGM sitesinden onaylamanız gerekir. İkinci el cihaz satın alırken de yine aynı şekilde cihazın kayıtlı olmasına ve SHGM kaydının size devir edilmesine dikkat ederek alış işlemini yapmanızı tavsiye ederiz.

Drone uçuş öncesi ve sonrası kontroller

Kullanıcılar tarafından en çok yapılan hatalardan birisi uçuş öncesi ve sonrası kontrollerin tam olarak yapılmadan uçuş gerçekleştirilmesidir. Şu kuralı hiçbir zaman unutmayın. Uçuş her zaman yerde başlar ve yerde biter. Uçmak bu işin en az zaman alan kısmıdır. Bu sebeple tüm kontrollerinizi yaparak ve kurallara uyarak uçuşlarınızı gerçekleştirin.

 • Cihazınızı gözle uçuş öncesi ve sonrası kırık , ezik vb sorunu varmı kontrol edin
 • Cihazınızın plaka olarak bilinen QR kodu üzerinde takılı olsun.
 • Uçuş yapacağınız cihazı çok iyi tanıyın.
 • Her uçuş öncesi pillerinizi gerek fiziksel gerek yazılımsal olarak kontrol edin , voltaj değerlerine bakın.
 • Uçuş öncesi pervanelerinizi mutlaka kontrol edin. 
 • IMU ve Compass kalibrasyon ayarlarınızı yaptınızmı mutlaka bakın.
 • Uçuş gerçekleştireceğiniz çevreyi iyi tanıyın , gözetleyin , iniş ve kalkış yapacağınız alanları önceden seçin.
 • Sizlere eğitimlerde önerilen Uav Forecast uygulamasını kullanarak hava koşullarını bulutluluk seviyelerini , uydu sayılarını , rüzgar oranlarını ve yağışları kontrol edin.
 • Cihazı kullanmaktan çekiniyor ve fazla bilginizin olmadığını düşünüyorsanız DJİ uygulamasındaki Beginner modu kullanarak yön kabiliyetinizi geliştirin.
 • Kullandığınız cihazın yazılımsal uyarılarını araştırın.Hangi uyarının ne anlama geldiğini öğrenin. 
 • Uçuş izninizi mutlaka alın. 
 • Ve son olarak hiçbir zaman panik yapmayın. Her zaman sakin olun. Kurallara , yasalara uyan bir İha pilotu olun.
Bunu da oku :  Kuyruklu Yıldız, Asteroid, Meteor ve Göktaşı

Drone Avantahları
İnsansız teknolojilerin (drone) kullanımının yaygınlaşmasının altında gelişen teknolojinin sağladığı imkânla birlikte bazı maliyetli ya da sorunlu kalemleri aşabilmenin getirisi bulunmaktadır. İnsansız uçakların otonom ya da bir yer istasyonu aracılığıyla kontrol edilebiliyor olması insanlı uçakların idamesi için gerekli yaşamsal sistemler ve kokpit için gerekli yer ve mürettebatın getirdiği ağırlık yükü gibi maliyet kalemleri, insanlı uçakların manevra ve operasyon kabiliyetinin insan kabiliyetleriyle sınırlanması (yorgunluk / çalışma saati, G kuvveti vb.) gibi operasyonel kabiliyetle ilgili kalemler, düşman tarafından fark edilme ya da vurulabilme olasılığının düşük olması üstünlük kalemleri (ilk olarak İsraillilerin geliştirdiği Scout ile birlikte İHA’ların bu yönüyle operasyonel vazgeçilmezliği ispatlanmıştır.) İHA’ları daha tercih edilir kılmaktadır.

Son yılların trendi haline gelen Drone ( İnsansız Hava Araçları, İHA)’lar için artık ehliyet almak, 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle zorunlu hale gelmiştir.

Drone ehliyeti nedir?
Drone ehliyeti SHGM üzerinden yada SHGM tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların herhangi birinden alabileceğiniz Drone uçuşları sırasında kolluk kuvvetlerinin sizden talep edeceği yegane evraktır. Bu basılı evrak aynı bir araç ehliyeti gibi olabileceği gibi bir sertifika görünümünde de olabilir.

Bunu da oku :  Biyolüminesans : Işık Saçan Canlılar nedir?

Drone Ehliyeti Kaç Yıl Geçerli
Drone eğitimini başarıyla tamamlayıp, sertifikanızı aldığınızda kafanıza gelen ilk soru belgenin geçerlilik süreleri. Şimdiden söyleyelim Ticari İHA Pilot Sertifikası belgeniz ömür boyu geçerlidir.

İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi
İnsansız Hava Araçları (İHA) ya da drone ‘lar günümüzde sivil alanda kullanımı hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle havadan görüntüleme amaçlı dizi-film-reklam sektörü bunun en güzel örneği. Düğünlerde ise artık vazgeçilmez havadan görüntüleme cihazları olarak karşımıza çıkmakta. Fiyatları da hızla artan İHA’lar alındıktan sonra ilk olarak ne yapmak gerekiyor.

Ağırlığı 500gr ve üstü İHA satanların, alanların, üretenlerin, ithal edenlerin ve uçuranların bu sistemde kayıt işlemi yapmaları zorunludur.

Drone ehliyeti almak zorunlu mudur?
Drone ehliyeti almanız 500gr ve üzeri cihazlar için zorunludur. Yakın zamanda çıkacak bir yasayla bunun 250 gr lık bir ağırlığa kadar indirileceğini tahmin etmekteyiz. Drone pilotu olmaksızın drone uçurmanız durumunda kolluk kuvvetlerinin muhtemelen tarafınıza zorluk ve sorun çıkaracağı, özellikle son dönemde liyakatten ziyade anti-fetöcü olmanın baz alınarak yapılan personel alımları nedeniyle çöplüğe dönen teşkilatlarda neyi nasıl yapması gerektiği konusunda en ufak bir bilgisi olmayan bir kolluk görevlisine rastlama ihtimaline karşı kendinizi bu şekilde güvence altına almanızın daha sağlıklı olacağı kanaatindeyiz.

Bunu da oku :  Yapay Zekanın Gelecekteki Rolü

Bireysel kullanıcılar Bireysel İşlemler sekmesi, Ticari Kuruluşlar Ticari İşlemler sekmesinde açıklanan adımlara göre işlemlerini gerçekleştirebilirler.
İşlem bazında açıklamaları görmek için ilgili sekme altında yapmak istediğiniz işlemi seçiniz:
https://iha.shgm.gov.tr/public/register

Peki yeni bir İHA aldınız. Nasıl kayıt yapacaksınız. Öncelikle İHA alırken kayıtlı olmasına dikkat etmeliyiz. İHA’nız var ise ve satmak istiyorsanız da mutlaka İHA’nızı devir etmeniz gerekmektedir. Yönetmeliğe göre de İHA’nızı aynı gün içerisinde devir etmeniz gerekmektedir. Alan kişi de aynı gün içerisinde İHA’yı sistemde üzerine almalıdır.

Bireysel İşlemler (Sportif – amatör amaçlı üretim, alış – satış ve uçuşlar)
1. İHA alış, satış işlemlerini kaydetmek istiyorum. (Bireysel)
2. İHA ürettim. Kaydetmek istiyorum. (Bireysel)
3. Yurtdışından İHA aldım. Kaydetmek istiyorum. (Bireysel)
4. İHA satın aldım. Uçuş yapmak istiyorum. (Bireysel)
5. Kayıtlı bir İHA’m var. Uçuş yapmak istiyorum. (Bireysel)
https://iha.shgm.gov.tr/public/bireysel-islemler.aspx

Satın alınan İHA kaydı
Eğer bir kişiden veya mağazadan (online alışveriş dahil) İHA satın aldıysanız kaydınızı ilk resimde görüntüsü verilen Satın Alınan İHA Kaydı sayfasından yapmalısınız.

İHA satış kaydı
Bireysel kullanıcılar İHA satışlarını “İHA Satış Kaydı” sayfasından kayıt edebilirler.
Satış kaydının düzgün gerçekleştirilebilmesi için bireylerde TC kimlik numarasının, şirketlerde vergi numarasının doğru girildiğinden emin olunuz.

Ticari İşlemler (Tüm sivil kamu kurumları ve Ticari amaçlı üretim, ithalat, alış-satış ve uçuş yapan tüm şirketler)
İHA satın aldım. Uçuş yapmak istiyorum. (Ticari)
Üretici – ithalatçı yetkilisiyim. Üretim – alış – satış işlemlerimi kaydetmek istiyorum. (Ticari)
Perakende İHA satıcısıyım. Alış – satış işlemlerimi kaydetmek istiyorum. (Ticari)
https://iha.shgm.gov.tr/public/ticari-islemler.aspx

(Visited 3 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment