Sınavlara nasıl hazırlanmalıdır?

Sınavlara nasıl hazırlanmalıdır?

Sınavlara nasıl hazırlanmalıdır?
Sınavlara girmek streslidir, ancak bunu kendiniz için kolaylaştırmanın yolları vardır. Parçalar halinde çalışabilir, gündüz saatlerini kullanabilir, sağlıklı seçimler yapabilir ve dersler arasında mola verebilirsiniz. Materyalleri daha küçük gruplara ayırmak, daha fazla bilgiyi elde tutmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, sınavdan önce yeterince uyuyabilmeniz ve iyi beslenebilmeniz için bir rutine bağlı kalmaya çalışın.
Öğrenciyseniz, sınavlara çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

1. Parça Parça Çalışma
Her şeyi bir kerede ezberlemeye çalışmak yerine, materyali beş, yedi veya dokuz kişilik daha küçük gruplara bölün. Bu, öğrendiklerinizi hatırlamanızı kolaylaştıracak ve zihninizi taze tutmanıza yardımcı olacaktır.

2. Yaz saatlerini kullanın
Gün içinde en uyanık olma eğilimindeyiz. Ödevleri çalışmak ve tamamlamak için sınıflar arasındaki zamanı kullanın. Şekerleme yapmayın! Bu zamanı sınıflar arasında akıllıca kullanın. Bu, bir rutine bağlı kalmanıza ve uygun bir saatte yatmanıza yardımcı olur.

3. Sağlıklı seçimler yapın
Yemek yemeyi ve uyumayı atlamayın! Tüm geceyi sınava çalışmakla geçirmemek için zamanınızı planlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Yeterli uyku almak, sınavlarınızda başarılı olmak için çok önemlidir – sınav gününden önce her gece en az sekiz saat ayırdığınızdan emin olun! Ayrıca stres seviyelerine ayak uydurarak duygusal sağlığınızı da izleyin – çok yükselmelerine izin vermeyin! Abur cuburdan uzak durun ve yemeyi deneyin.
Notlarınızı ezberlemede sorun mu yaşıyorsunuz? Sizi suçlamıyoruz – bu, çalışmanın en heyecan verici yolu değil.
Ancak, aktif hale getirerek öğrenmeyi daha ilginç hale getirebilirsiniz.

Bunu da oku :  Dünya Tarihinde Yaşanmış Büyük Depremler

İşte birkaç ipucu:
1) Kendinize materyal hakkında sorular sorun: Bu önemli mi? Bu bölüm nasıl organize edilir? Bu büyük resmin neresine uyuyor? Bu terimin tanımı nedir? Bu kavramı daha önce ne zaman öğrendim? Bu, hangi bilgilerin hatırlamaya değer olup neyin olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.
2) Notlarınızdaki farklı şeyler arasında bağlantı kurun: Biyolojide hücreler hakkında öğreniyorsanız, bunları daha önce öğrenmiş olduğunuz diğer kavramlarla (hücrelerin hayvanlara nasıl benzediği gibi) bağlayın. Bu onları daha iyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır.
3) Anımsatıcı cihazlar kullanın: Bunlar, listeler veya içindekiler tablosu gibi şeyleri hatırlamamıza yardımcı olan kısaltmalar veya tekerlemeler gibi hafıza hileleridir. Örneğin, yaşımıza ve cinsiyetimize göre her gece kaç saat uykuya ihtiyacımız olduğunu gösteren bir tablo varsa, bu sayıları hatırlamak için “UYKU DAHA UZUN SÜRE” ifadesini kullanmayı deneyin!

5/5 - (7 votes)
(Visited 14 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment