Türkiye kadın millî voleybol takımı

Türkiye kadın voleybol takımı

Türkiye kadın millî voleybol takımı
Türkiye kadın millî voleybol takımı, Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından yönetilen ve Türkiye’yi uluslararası kadın voleybol karşılaşmalarında temsil eden takımdır. 16 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla FIVB dünya sıralamasında 4. sırada bulunmaktadır. 2003 yılında, ikinci olduğu Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonasından bu yana, Türkiye’de “Filenin Sultanları” unvanı ile tanınmaktadır. Bu unvan, o yıl karşılaşmaları anlatan TRT Spikerleri tarafından takımın maçlarda gösterdiği efsanevi performans sonrasında verilmiştir. Ülkenin milli takım düzeyinde takım sporlarında en başarılı derecelerini elde etmiştir.

Voleybol, file ile ikiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde altı kişilik iki takım ile oynanan bir spor dalıdır.

Oyunun amacı, topu filenin üzerinden göndererek rakip takımın oyun alanına topun değmesini sağlamak ve rakip takımın aynı amaca ulaşmasını ise önlemektir. Takımlar topu rakip alana gönderirken topa en az bir kere kendi sahaları içinde vurmalıdır. Takımlar topa en fazla üç kere değebilir, blok teması ile dört kere değme hakları vardır.

Top oyuna servis ile sokulur, servisi atan oyuncu topu filenin üzerinden rakip alana gönderir. Oyun; topun oyun alanına değmesi, harice gitmesi veya bir takımın hata yapmasına kadar devam eder.

ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Genç Erkekler Hristiyan Birliği (YMCA) adındaki spor kulübünde çalışan beden eğitimi öğretmeni William G. Morgan tarafından 9 Şubat 1895’te tasarlandı. Bir kapalı alan sporu olarak 1895’te oynanmaya başlandı. Morgan, bu oyunu “mintonette” olarak adlandırmıştı; daha sonraları topa yere değmeden vurma ilkesinden (vole) yola çıkılarak “voleybol” adı önerildi ve oyun bu adla tanındı. İlk kez Morgan tarafından kaleme alınan voleybol kuralları, YMCA ile Üniversiteler Ulusal Spor Birliği’nin (NCAA) ortak çalışması sonunda 1916’da yeniden düzenlendi. ABD’de kısa sürede tutulan voleybol, I. Dünya Savaşı sırasında ABD askerleri aracılığıyla Avrupa’ya da geçti. Sporun, çeşitli ülkelerde uzun bir dönem bağımsız bir çizgide gelişmesinden sonra, 1947’de ParisŞablon:’te Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) kuruldu. İlk Dünya Şampiyonası 1949 yılında erkekler, 1952’de kadınlar tarafından oynanmıştır. Günümüzde, merkezi İsviçre’nin Lozan kentinde bulunan FIVB’ye 169’tan fazla ülke üyedir.

Dünya Kadınlar Voleybol Şampiyonası, voleybolun en üst düzey turnuvasıdır. FIVB (Uluslararası Voleybol Federasyonu) tarafından 1952 yılından itibaren düzenlenmeye başlandı. İlk şampiyona Sovyetler Birliği’nde yapıldı. Şampiyona, voleybolun olimpik spor olarak yaz olimpiyat oyunlarına alındığı yıl olan 1964’ten beri her dört yılda bir yapılıyor. Şampiyonaya kıta elemelerinde başarılı olan ülkeler katılıyor. 1974 yılına kadar erkek ve kadın şampiyonaları aynı ülkede düzenleniyordu.

Bunu da oku :  60 Yıllık Süper Lig Tarihi Değerlendirmesi

Bayanlar Voleybol Dünya Kupası, FIVB’nin düzenlediği her dört yılda bir yapılan bir turnuvadır. İlk turnuva 1973 yılında Uruguay’da düzenlenmiştir. Daha sonraki tüm dünya kupası organizasyonları Japonya’da yapılmıştır. 1991 yılından itibaren ise olimpiyat elemeleri için bir turnuva haline getirilmiştir.

Voleybol Nedir ve Nasıl Oynanır?
Voleybol, 9 metreye 18 metrelik bir alan içerisinde 6 kişiden oluşan iki takım tarafından elle oynanan bir spor dalıdır. Voleybolda amaç topun karşı tarafın saha zemininde temas ettirilmesini hedefleyip sayı almaktadır. Kim daha çok sayı alırsa ise o kazanmış olur.

Voleybol temel becerileri
? Servis.
? Servis karşılama.
? Oyun kurma.
? Hücum.
? Blok.
? Arka alan savunması
? Karşı hücum.

Voleybolda son sete ne ad verilir?
Rakibinden önce 3 set kazanan takım ise maçın da galibi oluyor. Dört set sonunda iki takımdan birinin 3 sete ulaşamaması, yani setlerde 2-2’lik eşitlik oluşması durumunda ise beraberliği bozmak adına son bir set oynanıyor. 15 sayı üzerinden oynanan bu son sete ise taybrek (tie break) ismi veriliyor.

Manşet vuruşu nedir?
Voleybol için en temel paslardan biri olan manşet pas, iki kolun iç tarafının yan yana gelerek, dirsekle el arasındaki bölümle topu fırlatma metodudur. Manşet en çok servis karşılamalarda kullanılmaktadır. Manşeti alan oyuncu top kendisine gelmeden pozisyonunu almalıdır.

Bunu da oku :  Süper Lig

Voleybolda ayak oynanır mı?
Voleybol el ile oynanan bir spor olup, ayakla topa vurma yoktur. Yere yakın olan alanlarda, topun yere değmesini engellemek amacıyla ayakla müdahale mümkündür.

Voleybolda kaç sayı alan kazanır?
Voleybolda 5 set vardır. 5 set üzerinden 3 set kazanıldığında maç bitmiş olur. Voleybolda her set 25 sayı üzerinden oynanır. 25 sayıya en az 2 farkla ilk ulaşan takım seti kazanmış olur. 25 sayısına en az 2 sayı fark ile gelinmez ise fark 2 olana kadar set uzar.

Set Sayısı Nedir?
Voleybol maçlarında rakibinden önce 25 sayı kazanan takım, o seti kazanmış olarak kabul edilir. Bir takım 24 sayıya ulaştıktan sonra servis kullandığında, söz konusu sayı set sayısı olarak adlandırılır.

Manşet Nedir?
Voleybol oyuncularının iki kollarını birleştirerek kol içleriyle ya da baş parmaklarıyla yaptıkları vuruşa manşet denir.

Smaç Nedir?
Voleybol oyuncularının topa tek bir ellerinin avuç içi kısmıyla ve sert şekilde vurmaları, smaç olarak adlandırılır.

Blok Nedir?
Voleybolda rakip takım oyuncularının hücumunu önlemeye çalışmak için verilen karşılıklar blok olarak adlandırılır.

Libero Nedir?
Voleybolda savunma oyuncularının bazıları hücuma katılabilir. Voleybol terimleri ve mevkileri arasında en sık rastlanan kelimelerden biri olan libero, yalnızca savunma alanında oynayabilen oyuncuların mevkisidir.

Pasör Nedir?
Topu yükselterek takım arkadaşlarına aktaran oyuncular, pasör olarak adlandırılır.

Bunu da oku :  Novak Djokovic: Tenis Tarihinin En Büyük Oyuncusu

Servis Nedir?
Voleybol oyuncularının kendi sahalarının çizgisinin gerisinden yaptıkları ve topu oyuna sokan tek vuruş, servis olarak tanımlanır.

Voleybol hocalarına ne denir?
Voleybol antrenörü; voleybol takımını çalıştıran, motivasyon, kondisyon, teknik ve taktiklerle takımın maçlara hazırlanmasını sağlayan, takım kuran ve takımın hedeflerine ulaşmasında etkili olan kişidir.

Voleybolun Türkiye’ye girişi I. Dünya Savaşı’nı izleyen Mütareke günlerinde oldu. Voleybol federasyonunun kuruluş tarihi 1958’dir. Daha önceleri “Spor Oyunları Federasyonu” adı altında basketbol ve hentbol ile birlikte yönetiliyordu. İlk voleybol federasyonu başkanı Vahit Çolakoğlu’dur.

Türk millî takımı ilk uluslararası karşılaşmasını 1957’de “Uluslararası İstanbul Turnuvası”nda Dr. Ayten Salih (Takım Kaptanı), Nazmiye Kor, Güneş Çapa, Seta Yağcıoğlu, Ayda Caner, Seda Acudoğulu, Ümran Okay, Siray Arca (Özgüden), Fatma Egenen, Gülçin Eroğlu, Tomris Göksan, Nezin Mutibaş’tan oluşan kadrosu ile Romanya’ya karşı oynamıştır. İlk galibiyetini ise 22 Temmuz 1961’de Batı Almanya’ya karşı 3-2’lik skorla elde etmiştir.

Olimpiyat Oyunları
Türk millî takımı ilk kez 1-6 Mayıs 2012 tarihlerinde Ankara’da düzenlenen Olimpiyat Avrupa Kıta Elemesinde şampiyon olarak 2012 Olimpiyat Oyunlarına katılma hakkını kazandı. Altışar takımdan iki grupta yer alan 12 ülke arasında, hemen hemen tüm iddialı takımların bulunduğu B grubunda yer alan Türkiye 2 galibiyet ve 3 yenilgi alarak az farkla 5. oldu ve ilk 8 takım arasına kalamadı. Millî takım genel klasmanda 9. sırada yer aldı. 2020 Olimpiyat Oyunları’nda 3 galibiyetle gruptan çıkma başarısı gösteren milli takım, çeyrek finalde eşleştiği Güney Kore’ye 3-2 yenilerek elendi.

5/5 - (6 votes)
(Visited 20 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment