Yeni Askerlik Modeli

yeni_askerlik

Yeni Askerlik Modeli

Yeni askerlik sistemi ne zaman başlayacak? Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak? Askerlik süresi düştü mü?

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerliğin sürekli hale getirileceği öngörülüyor. Bedelliden yararlananlar bir ay askerlik yapacak. Üniversite mezunları yedek astsubaylık yapabilecek. Lise mezunları için askerlik süresi 9-12 ay olacak. İşte detaylar…

Askerlik Nedir?

Askerlik mükellefiyeti altına giren erbaş ve erlerle özel kanunlarla Türk Silahlı Kuvvetleri’ne intisab eden ve resmi bir kıyafet taşıyan şahıslardır. Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu, askeri böyle tarif etmektedir.

Bedelli Askerlik Nedir?

Bedelli askerlik, Türkiye’de Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla zorunlu askerlik’e alternatif olarak süre kısalması karşılığı nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamadır. Uygulamanın dayandırıldığı gerekçeler ordunun ve devletin maddi ihtiyaçları ve bireylerin işlerini kaybetmemeleridir. Uygulamanın Anayasa Mahkemesi tarafından eşitlik ilkesini ihlal etmediğine karar kılınmıştır.

Kısa Dönem Askerlik Nedir?

Kısa dönem askerlik yapma hakkı yükseköğretim kurumlarının 4 yıllık lisans bölümünden mezunlara tanınır. Herhangi bir açıköğretim fakültesi mezunu da kısa dönem askerlik yapabilirken, 2 yıllık üniversite mezunu askerlik hizmetini ne yazık ki kısa dönem olarak yapamıyor.

Tek Tip Askerlik Nedir?

Sosyal medya üzerinden; Askerlik süresi düşecek mi, Tek tip askerlik ne zaman çıkacak, Askerlik düşecek mi, soruların geçtiğimiz aylarda çıkarılan bedelli askerlik yasasının ardından gündeme gelmiş, başta Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışmalara başlamıştı. Yeni askerlik sisteminde, askerlik süresinin düşmesi bekleniyor. Milli Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde uzun süredir üzerinde çalıştığı askerlik sistemi konusunda önemli bir açıklama yaptı.

Bunu da oku :  Güneş Enerjisi Sistemleri: Temel Prensipler ve Faydaları

Yeni Askerlik Süresi Kısaldı Mı? Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak?

Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar şu açıklamalarda bulundu;

“Üzerinde çok çalıştığımız, olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma… Modern, öngörülebilir, TSK’nın ihtiyacını, gençlerin eğitim ihtiyacını karşılayacak noktaya geldiğini söyleyebilirim.

Sistemde en önemli husus şunlar; Bir, yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor.

Bunların dağılımı şöyle olacak; bir bedelli askerliğe ayrılacaklar, iki yükümlü erbaş ve erler, üç yedek astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.

Bunların kurallarını, ilkelerini belirledik ve belirleyeceğiz. Bütün zamanlarda bu düzenleme devam edecek.”

6 Ay Bittikten Sonra Sözleşmeli Er / Uzman Erbaş Olunabilecek

Bu açıklamalardan sonra Akar sözlerine şöyle devam etti;

“Belirlenen erbaş ve erler, hem bedelliler bir ay eğitim yapacaklar. Bir ay temel eğitime müteakip diğer lise mezunu ve altı olan gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda görev yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere soracağız, kalmak ister misiniz? Bir bir ay ve 5 ayda sadece harçlık alacaklar. 6 ay bittikten sonra istekli oldukları takdirde sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde 6 aylık sözleşme yapılacak. Maaşlı süre 6 ay bittikten sonra yine komutanları orada değerlendirmelerde, bu genç başarılı olduğu takdirde sözleşmeli er / uzman erbaş olabilecek.”

Bunu da oku :  Sürücü Belgesi (Ehliyet)

Myo Mezunları Yedek Astsubay Olacak

“MYO mezunlarımız yedek astsubay olacak. Madem liseden sonra iki sene tahsili var bu arkadaşımızın; ve o meslekte de kalmayıp yedek subay hakkı almak için, 2 yıl daha okuyarak kendine yeni bir iş buluyordu. Ama hem asıl işinden kopuyordu, hem de zaman kaybediyordu. Şimdi diyoruz ki sen mesleğinden kopma; elektrik, torna, kimya devam edin diyoruz. Yedek astsubay olarak kendini istihdam ediyoruz.”

“Bu gencimiz geldiğinde 2 ay eğitim alacak. Bu sınıf eğitimi süresince harçlık alacak. Ama daha sonra gittiğinde 10 ay süre maaş alacak. 12 ayı tamamladıktan sonra isterse terhis olabilecek. Hakkındaki değerlendirme uygunsa, astsubaylığa geçebilecek.”

Lisans Ve Lisansüstü Eğitim Yapan Gençlerimiz Yedek Subay Olacaklar

“Yedek subay da, lisans ve lisansüstü eğitim yapan gençlerimiz yedek subay olacaklar. 2 ay eğitim alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapacaklar. Ama isterlerse subaylığa geçecekler, istek ve ihtiyaca göre.”

Gerekli Kriterleri Yerine Getirenler Astsubaylığa Geçebilecek

“Ama buralardaki kadrolar doldu; isterlerse bu gençler yedek astsubay olabilecekler. Lisans üzeri, MYO bitiren gençler isterlerse 6 ay erlik yapabilecekler. Dolayısıyla esnek bir model uygulamak suretiyle geçişler var.”

Bunu da oku :  Engellilik Tazminatı Arayan Engelli Bireyler İçin Bir Engellilik Avukatı

Buraya gelen uzman erbaş ve er olduktan sonra, gerekli kriterleri yerine getirenler astsubaylığa geçebilecek. Astsubaylarımız da subay olabilecek. Sistem kendi içinde dönebilecek.

Lise Mezunlarına 9-12 Ay Askerlik

Lise mezunları için 9 veya 12 ay askerlik süresi tartışılıyor. Ama bir mesleği olanlar veya meslek lisesi mezunlarına asgari ücret karşılığında askerde mesleklerini sürdürmeleri ve eğitim almaları öngörülüyor. Bu kişiler sigorta kapsamına alınacak ve belli bir ücret ödenecek. Aileleri de genel sağlık sigortasından yararlanacak. Bir kişi askerlik yaparken ailesi ile ilgili kafasında bir endişe olmaması için ne yapmak gerekiyorsa sisteme bu dahil edilecek.

5/5 - (4 votes)
(Visited 10 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment