Black Friday nedir?

black friday, kara cuma

Black Friday nedir?
Black Friday, ABD başta olmak üzere tüm dünyada yaşanan alıveriş çılgınlığı olarak adlandırılıyor. Bir çok mağaza ve e-ticaret sitesi Black Friday’a (Kara Cuma – Efsane Cuma) özel indirimler yapıyor.

Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz. Kanada ve Ingiltere’de de Black Friday günü vardır, ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar.

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda, bu gün, hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılanmaktadır. Walmart gibi ünlü mağazalar her yıl, kapılarını müşterilerine daha erken açmaktadırlar, ve işçilerin mesaisi daha yoğun geçmektedir. Black Friday gününde 2000’li yıllara kadar sabah 06:00’da açılan mağazalar bu tarihten sonra sabah 04:00 ila 05:00 saatlerinde hizmet vermeye başladı. 2011 yılından sonra bazı mağazalar Black Friday gününde 24 saat hizmet verme kararı aldı.

Bunu da oku :  Faiz Artırma veya Azaltma Kararı

İndirim kampanyalarının işin içine girmesiyle birlikte, alış verişe olan talep de artmış. Bu talep artışı, Şükran gününden sonraki Cuma günlerinin aşırı yoğun geçmesine neden olmaya başlamış. Öyle ki 1961 yılında Philadelpihia’da insanlar yoğunluktan adım atamayacak hale gelmişler.

Trafik yüzünden araçların yerlerinden kıpırdayamadığı ve yoğunluktan insanların birbirini ezdiği o yıl, bu etkinlik Black Friday olarak anılmaya başlanmış.

Türklerin Gözünde Black Friday
Black Friday kasım ayındaki tek alışveriş festivali değil. Türkiye’de henüz yaygın olmasa da, birçok ülkede Bekarlar Günü, 11 Kasım’da kutlanıyor. İsmini, tarihindeki “bir” rakamlarından alan ve bekar olanları temsil eden Bekarlar Günü’nün kökenleri Çin’e dayanıyor. Özellikte Asya Kıtası’nda olmak üzere, bu günde büyük indirimler sunuluyor.

Erkek ile Kadın Alıcıların Kıyaslanması
Black Friday indirimleri Türkiye’de her iki cinsiyetin de ilgisini çekiyor gibi görünüyor. Kadınlar %72’lik bir katılım göstereceklerini belirtirken, erkeklerde bu oran %60.

Kadınlar, erkeklerden daha çok alışveriş yapıyorlar: erkeklerin 3.7’sine oranla ortalama 4.1 ürün. Yine de farkın oldukça küçük olduğuna dikkat çekmekte fayda var. Çelişkili olarak erkekler kadınlara oranla Black Friday gününde daha çok para harcıyor. Ortalama bir kadın ortalama 1460₺ harcamayı göze almışken, ortalama bir erkekte bu sayı 2216₺.

Bunu da oku :  Türkiye'de Tarım Ürünleri & İthalatı

Black Friday 2022 Yıllında Hangi Güne Geliyor?
Kasım ayının son Cuma günü gerçekleştirilen Black Friday bu yıl 25 Kasım 2022 Cuma gününe denk gelecek. Bu gün kapsamında Türkiye’de de Efsane Cuma ve Muhteşem Cuma isimleriyle indirimlerin yapılması bekleniyor.

5/5 - (2 votes)
(Visited 2 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment